Fulya ZİNCİDİ ÖZÇELEBİ

Fulya ZİNCİDİ ÖZÇELEBİ

Kristallerin Sihirli Dünyası’nda taşların bakımı ve Akik taşı..

Doğada bulunan bu mucizevi kristalleri tanıdıkça ve içindeki mineraller size iyi geldikçe onları daha yakından tanımak isteyeceksiniz. Uzun yıllar kristallerinizi sağlıklı kullanmak istiyorsanız bakımları iyi yapılmalıdır. Bu ayki yazımda kristallerin genel bakımı  ve şifalı  taşlardan Akik taşına yer vermek istedim

Doğal taşlarınızı satın aldıktan sonra ve takmadan önce temizlemek önemlidir. Çünkü taşların birçoğu olumlu  enerjiyi alabildiği gibi negatif enerjiyi de alabilirler. Üstünde biriken negatif enerji temizlenmeli ve olumlu enerji ile yüklenmelidir. Doğal taş takılarınızı diğer takılardan ayrı tutmalı ve kullanmadığınız zamanlarda bir pamuklu kesenin içinde korunmalıdır.

Doğal  taşların bizi çekme gücü var demiştik ,bize uygun kristali bulduktan sonra  taşların düzenli bakımı  yapılması enerjilerinin aktif olmasını sağlar. Bir bitkiyi düşünün, bitkiyi sulamaz bir köşeye koyup bakımı olmaz ise solacaktır. Kristallerde öyle düzenli bakım isterler. Ayda bir ya da iki düzenli bakım  yapılmalıdır. Kristallerinizle düzenli ritüel günleri yapabilir bu hem bakımı hem de enerjiye odaklanma açısından çok faydalı olacaktır. Temizlik günleri için yeni ay ve dolunay günlerini  tercih edebilirsiniz. Yeni ay ve dolunay günleri enerjisel açıdan çok  güçlü günlerdir. Taşınızın enerjisinin düştüğünü hissedersiniz aynı zamanda üstünde negatif enerji biriktirdiğinde size rahatsızlık verecektir o zaman temizlik zamanı gelmiş demektir.

Temizleme, programlama, enerji yükleme yöntemlerini ihtiyaç duydukça tekrarlayabilirsiniz.

 

Peki kristallerin bakımı nasıl oluyor?

 

Kristallerin bakımı üç aşamadan geçecek şekilde yapılmalı. Temizleme, programlama ve enerji yükleme.

-Temizleme yöntemleri;

 

Her kristalin bakımı aynı olamaz kristallerin bakımı sertlik derecelerine göre yapılmalıdır. Bir kristal satın alırken sertlik derecesini mutlaka öğrenin.

 

Toprakla temizleme;

 

Taşınızı toprağa gömün ve en az 24 saat toprakta bekletin. Açık havada duran bir toprak içerisinde olması çok daha iyidir ancak imkânınız yoksa saksı toprağında da bekletebilirsiniz. Eğer saksı toprağı kullanacaksanız 5-8 kullanımdan sonra saksının içindeki toprak değiştirilmeli. 

 

Canlı çiçeklerin bulunduğu saksıya doğaltaş gömülmemelidir. Üzerinde bulunan negatif enerji, canlı çiçeğe ya da bitkiye zarar verebilir.

 

-Deniz suyu, akan su yada da tuzlu su ile temizleme;

 

Dağılan ve kolay parçalanabilin taşlar su ile temizlenmeye uygun değildir. Su temizliğine uygun kristaller temiz akan suyun altına tutarak, deniz suyuna ya da tuzlu suya batırarak bu taşları temizleyebilirsiniz.  10-15 dakika doğal doğal kaya tuzlu suyun içinde bekletmek derin bir temizlik sağlar. Her kristal su ile temizleme yöntemine uygun değildir. Selenit, Opal, Kalsit, Lapis ve Firuze taşları için bu yöntem önerilmez.Genel olarak sertlik derecesi 5 in altında olan kristaller su ile temizlenmemeli. Taşların temizliği taşların sertlik dercesine göre yapılmalıdır.

 

-Adaçayı dumanı ile temizleme;

 

Büyük kayaç yada ham kristaller için en uygun yöntem adaçayı  dumanı ile birkaç dakika kristallerinizin üzerinde gezdirebilirsiniz.

 

-Taşınızı programlama yöntemi

 

Enerjiyi odaklanmak için Programlama temizlendikten sonra hemen yapılmalıdır. Taşınızı elinizin içinde tutun ve ışığın çevrelediğini hayal edin. Taşı kullanmak istediğiniz amacı düşünün.

Başarı, ilişki, aşk, iş, sağlık kalbinizden ne geçiyorsa onu dileğin, tam olarak ne istediğinizden emin olun ve yüksek sesle: Işık ve sevgiyle kullanmaya niyet ediyorum deyin.

Kristallinizi sık sık kullanmayı niyet edin. Tekli taşları cebinizde taşıyabilir yada evde görebileceğiniz yerlere de koyabilirsiniz. Taşınızla temas halinde değilseniz göz teması kurmak fayda sağlar. Doğal taşlarınıza ne kadar özenli davranırsanız taşlarınızın olumlu enerjisini de bir o kadar hissedersiniz.

 

-Olumlu enerji yükleme yöntemleri

 Temizleme ve programlama yapıldıktan sonra birkaç saat enerji yükleme için güneş, ay ışığı veya dolunaya koyabilirsiniz. (Güneş enerji yükleme yöntemi tercih edilecekse yaz aylarında öğle güneşi tercih edilmemeli kristaller zarar görebilir).

Bazı taşlarda hiç temizlik gerektirmezler. Örneğin Sitrin gibi kendi kendini temizleme özelliğine sahip taşlardandır. Hem kendini temizler hem diğer taşları temizleyebilir. 

 

Kristallerin sihirli  dünyasında bu ay Akik taşını yakından tanıyalım. Akik, doğada sık bulunan kristaller arasında yerini alır. Özellikle ağrılar konusunda şifa gücüne çok güvendiğim bir taştır. Koruyucu etkisi nedeniyle insanlar tarafından da sık kullanılır ve tercih edilir. Doğada çok farklı renkleri bulunmaktadır ancak sonradan boyanmış Akik taşı tercih edilmemelidir.

Doğal akik kütle yada takı olarak tercih edebilirsiniz.

Sertlik derecesi 7

 

 

Akik taşı faydaları:

 

-Diş sağlığı üzerinde olumlu etki gösterir.

-Kemikleri kuvvetlendirir.

-Kök çakraları üzerinde faydalıdır. 

-Gerilme hissedilen vücut bölgelerine sıcaklık vererek gerginliği azaltır.

-Ağrı giderici olarak kullanılabilir.

-Pek çok cilt hastalığında ek bir tedavi seçeneği olarak tercih edilebilir.

-Damarları güçlendirmesi ile bilinir.

-Olaylara pozitif açılardan bakılmasını sağlar.

-İnsanlardan ve ortamlardan olumsuz   etkilenen kişilere iyi gelir.

-Kullanan kişilere cesaret ve güç verir.

-Kişilerin kendilerine olan güvenlerini arttırır.

-Olumsuz duygulardan uzak tutar..

Gelecek ay 7 çakra  enerji merkezimiz ve çakra  taşları hakkındaki yazımda yine sevgide ve ışıkta buluşmak dileğiyle,

Yazarın Diğer Yazıları