Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

YAŞAM TONU..

  Yeni yılın heyecanını yaşadığımız şu günlerde beni heyecanlandıran bir başka konuda Pantone tarafından belirlenecek olan bu yılın gözdesi hangi renk sorusu oluyor. Son iki senenin renklerine diğer yazılarımda da yer vermiştim. Bu senenin gözdesi ise “Greenery”.  Greenery Pantone tarafından yeşillikler arasında rastlanan açık tonlarda sarı-yeşil bir renk olarak tanmlanıyor. "Tazeleyici bir renk olan ‘Greenery’, açık sarı-yeşil tonuyla keşfetme, deneyimleme  ve yeniden yaratma duygularımıza hitap ediyor. Bitkilerin capcanlı ve verimli dünyasının bir yansıması olan bu renk insanda nefes alma ve yeniden canlanma isteği uyandırıyor,” şeklinde açıklıyor Pantone yetkilileri. Pantone Renk Enstitüsü’nden Leatrice Eiseman, bu seçimi yaparken yaşadığımız dünyanın ‘stresli ve gergin’ atmosferini göz önüne aldıklarını belirtiyor. "Şu anda tüm dünya zor şartlar içinde yaşıyor, çok gergin ve stresli zamanlardan geçiyoruz,” diyor Eiseman ve ekliyor: “ Bu renk bizlere umut veriyor ve doğaya bağlanmamızı sağlıyor.”

Seçilen renk moda da, aksesuar seçimlerimizde, dekorasyon ögelerinde kısacası hayatımızın her alanında kullanabileceğimiz ve hayat enerjimizi yükseltmemizi sağlayacak bir renk. Yeşil renk ve tonlarını dekorasyonun her alanında kullanmak mümkün. Yeşilin koyu tonlarında açık sarı karışımı tonlara kıyasla baskınlık hissini daha fazla hissederiz. Bu nedenle koyu tonları yalnız bırakarak vurucu bir etki yaratmak amacıyla kullanmanızı tavsiye ederim. Açık sarıyla karışık 'Greenery' tonları ise yaşam alanınız da yumuşak bir atmosfer oluşturmanıza yardımcı olacağı için birden çok mobilyada objede ya da duvarda kullanabilmeniz mümkün. Yeşil renk ile kombin edilecek renkler, yeşil rengin içinde barındırdığı sarı, mavi renk ve tonları olabilir. Ama sadece bu renklerle kombin edilir demek değildir. Beyaz, kahverengi, bej ve tonları ile de yeşil rengi kombine etmek mümkündür. Yeşil rengini; dişbudak, meşe, çam gibi ahşap mobilyalarla bir arada kullanmak uygun olacaktır.

Yeşil rengin hâkim olduğu vurgusu en iyi duvarlarda ve aksesuarlarda kullanılarak verilebilir.Yeşil renkte oturma elemanları kullanılacak ise  mobilya, duvar rengi ve halı seçimi kesinlikle açık renklerde olmalıdır. Yeşilin kontrast rengi olan kırmızı ve tonları, dekoratif amaçlı kullanılacak kırlent veya pufta tercih edilir ise yaşam alanınıza canlılık katacaktır.

Beton yığınları arasında yaşayan insanlar doğanın güzel rengi olan yeşili fazla göremeyebiliyor. Yılın rengi olmasıyla beraber bu rengi çokça göreceğiz ve etraf yeşillenecek, canlanacak.  Nefes alan mekânlar oluşturmamıza yardımcı olması dileğiyle.

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları