Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

Maskülen dokunuş..

Kıyafet, giyim kuşam yani moda anlamında bugün sıkça duyulan ve sevilen tarzlardan biri maskülen tarzıdır.Maskülen etki sadece moda alanında değil dekorasyon alanında da tarza uygun kombinlerle ortamın atmosferini bir anda değiştirebilmektedir.Sizde yaşama alanlarınızda maskülen vurgular kullanarak sıradanın dışına çıkıp evinizin karekterini belirleyebilirisniz.

Maskülen tarz diğer ev dekorasyonlarına göre daha katı ve dikkat çekici bir görünüme sahiptir.Genelde ana renkler olmak üzere sıklıkla koyu renklerden oluşmuş eşyaların birbirine uyumu söz konusudur. Maskülen bir dekorasyon tarzı, modern evin istediği dekorasyon tarzıdır aslında. Evin içerisinde bulunan her şey işlevseldir, fazladan abartılara gerek yoktur. ‘Sade bir şıklık’ maskülen dekorasyon tarzını tanımlayan en güzel cümlelerden birisidir.

Dekorasyonda maskülen stil, vintage renklerden uzak ve daha serti ifade etmektedir. Ortamda canlı renklerin bulunması tamamen bu havayı olumsuz yönde değiştirebilir.Maskülen stil denildiğinde aklınıza ilk olarak, siyahın hakimiyetinde soğuk ve mesafeli evler gelebilir. Oysa günümüzde modern ve sade tasarımlarıyla dikkat çeken, genelde gri ve siyah gibi soğuk tonların dikkat çektiği maskülen evler; krem, kahverengi, kiremit kızılı ve açık pembe tonlarında detaylarla zenginleştiriliyor. Bu da ortaya modern, abartısız ve oldukça şık bir tarzın çıkmasına sebep oluyor.Fakat risksiz sadelik severek maskülen havayı yakalamak isteyenler için siyah renk favori renk olacaktır.

Maskülen hava severler için dekor yapılırken verilebilecek ipuçlarından biri de eski ve yeni objelerin kombinasyonunun bu havaya kattığı farklılıktır.

Abartıya yer verilmeden sade bir şıklık yakalamak istiyorsanız eski ama vazgeçemediğiniz genelde ahşap objelerinizle daha sert bir duruş sergileyen deri koltuk takımınızı ya da metal aydınlatma objelerinizi kombinleyebilirsiniz.Bu kombinleri yaparken mobilya seçimi de oldukça önemlidir.

İşlemeli, oymalı ya da göz yoran desenli mobilyalar yerine rahat ve düz çizgilerden oluşan, modern formda dizayn edilmiş mobilyalar maskülen bir dekorasyon için ideal tamamlayıcılar olacaktır.

Maskülen dekorasyon tarzında kullanılan aksesuar ve objelerde önemli rol oynamaktadır. Koyu renklern hakim olduğu duvarlarınızı  hareketlendirecek en önemli detay, tablo kullanmaktır. Fakat kullanılacak tablonun maskülen dekorasyon havasına da uygun olması gerekmektedir.

Bu sebeple tablo seçimi yaparken de abartıdan uzak, sade ve soyut tablolar tercih edilmelidir. Duvar tabloları gibi seçilen diğer aksesuarlarda da canlı renkler yerine daha soft, abartılı objeler yerine daha sade objeler olmalıdır.

Maskülen tarz öncelikle yaşam alanınıza güçlü bir hava katıyor hem de bu tarz sayesinde evleriniz oldukça modern görünüyor. Unutmayın ki maskülen bir stil yaratmak doğru parçaları ve renkleri bir araya getirdiğiniz takdirde oldukça basit ve pratik!

Yazarın Diğer Yazıları