Hülya AKKAYA -Akort Fuarcılık

Hülya AKKAYA -Akort Fuarcılık

Kadınlar Geleceği yazıyor…

Türkiye ve dünyada yazılım kavramları yoğun olarak konuşulurken, bir yandan da girişimciliğin gelişmesi için büyük çabalar sarf ediliyor.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun 10. Yılı kutlamaları çerçevesinde başlatılan "Geleceği Yazan Kadınlar" projesi devam ediyor.

TOBB ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu iş birliğinde yürütülen çalışma, kadınların yazılım çağında geri kalmaması ve mobil teknolojileri tanıyıp girişimcilikte öne geçebilmelerini sağlamayı amaçlıyor.

Projede lise ve üniversite mezunu ya da üniversitede okuyan 18 yaş üzeri kadınlar hedeflendi. Kazanan proje ticarileşme aşamasında desteklenecek.

"Geleceği Yazan Kadınlar" projesine Türkiye genelinde 1400 kadın başvurdu. 658 kadın ise tüm eğitim modüllerini tamamlayarak proje hazırlık aşamasına geçti. Gaziantep’in de içinde olduğu on sekiz ilde hafta sonu yüz yüze, hafta içi ise online olarak eğitimler devam ediyor. Teknoloji eğitimlerinin yanı sıra Gaziantep TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri de destek, danışmanlık, yönlendirme  ve girişimcilik konusunda katılımcılara mentorlük yapıyor.

Eylül ayında tamamlanacak eğitimler sonunda her ilin birinci ekibi belirlenerek İstanbul'da düzenlenecek büyük finale katılacak.

Kazanan proje ticarileşme aşamasında desteklenecek. Bunun yanı sıra büyük finalde kazananlar Silikon Vadisi'ne ziyaret hakkı kazanacak. Ayrıca kendi illerinde de teknoparklarda, eğer katılımcı öğrenciyse staj hakkı, değilse istihdam ya da kuluçka merkezinden faydalanma hakkı elde edecek.

Geleceği Yazan Kadınlarımıza başarı dileklerimle…

 

G. Hülya AKKAYA

TOBB Güneydoğu ve Gaziantep

Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı

Yazarın Diğer Yazıları