Hülya AKKAYA -Akort Fuarcılık

Hülya AKKAYA -Akort Fuarcılık

İçimizden biri “Sanırım Bakan oldum” dedi..

Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan, Bakan olduğu haberini havalimanında öğrenmişti.Yanında oturan kişiye “Bir telefon geldi Cumhurbaşkanlığından çağrılıyorsunuz dendi. Sonra telefon yağdı. Ne oldun dedi, sanırım bakan oldum, herkes öyle diyor ben bilemiyorum. Öğrenmeye gidiyorum .”

Bakan Pekcan, kadın girişimci sayısının artmasına ve kadının siyasette, ekonomide, ticarette ve sivil toplum kuruluşlarında statü kazanmasına  büyük değer veren TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte 81 ilde TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu oluşturan ekibin içinde Başkan Yardımcısı olarak görev almıştı. 6 bin 405 aktif üyesiyle ülkedeki en yaygın ve dinamik kadın girişimci ağına sahip Kurulda, Bakan Pekcan, bu sayının artması için yurt içinde ve yurt dışında yapılan çalışmalarda da yoğun olarak çalışmıştı.

TOBB Başkanı ve 81 İl TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanları ile tebrik ziyaretine gittiğimiz “İçimizden Biri” olan değerli bakanımız ile toplantımızda çok duygusal anlar yaşadık.

Salondaki kadın girişimcileri ayakta alkışlayan ve teşekkür eden Değerli Bakanımız Pekcan, “81 ilden gelen cesur yürekli kadın girişimci yoldaşlarım, evinize hoş geldiniz. Sizin Bakanlığınız, biz buraya hep beraber geldik, her beraber başarılı projelere imza atacağız. Her zaman, her gün tüm çalışmalarımız, fikirlerimiz beraber olacak.

Önerilerinize, sorunlarınıza açık olacağız ama buraya sorun yığmayacaksınız. Sorunlarınızı çözüm önerileriyle beraber getireceksiniz.” 

“Burada benim yol arkadaşlarım, cam tavanı yıkan kadınlarımız var. O cam tavanı yıktıysak, daha çok şeyler değiştirebileceğiz.”

“Kadın girişimciliği artmadıkça, ülkelerin verimliliği ve refah düzeyi artamaz, toplumsal refah için kadın girişimcilerin en az erkek girişimciler kadar iş hayatında yer alması gerekir, getirdiğiniz her öneriyi çözümüyle beraber getireceksiniz. Sadece talep eden olmayacaksınız, beraber bir başarıya imza atacağız.”

“Diyorum ki çalışma kurulları kuralım. Kadın girişimcilerimiz, genç girişimcilerimiz, Bakanlık mensupları, üniversiteler ve iş dünyasının rol modelleri olsun. Bu iş insanları kadın ya da erkek değil, başarı örnekleri olsun. Statükocu bir kurul olmasın, aynı 3 kişi ayda bir toplanmasın, dinamik bir kurul olsun. Bu ay 3 ilin kadın girişimcisi önerileriyle, projeleriyle, katma değeriyle katılmışsa toplantıya, sonraki ay diğer bir ilin kadın girişimcileri katılsın. Hem motivasyon hem proje yönetme merkezi olsun.”

“Ruhsar Pekcan olarak söz veriyorum, projelerinize Bakanlığımın dışında da uluslararası fonlardan finansman bulacağım. Yeter ki siz yaratıcı, sürdürülebilir, yapıcı, uygulanabilir, istihdam artırıcı projelerle gelin. Türkiye’nin önünü açacak, ihracatı artıracak, yenilikçi, teknoloji odaklı projelere ihtiyacımız var.”

Birçok toplantıda birlikte çalıştığımız Sevgili Bakanımızın bu sözleri umut verdi hepimize, yüreklendirdi.

Yolunuz açık olsun Değerli Bakanım.  Biz kadınlar olarak biz de size söz veriyoruz, her zaman sizin yanındayız, arkandayız.

Yazarın Diğer Yazıları