Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

ÇİZGİ ÇEKİN...

Çizgileri hayatınızdan çıkarmayın!

Özellikle  siyah & beyaz çizgileri asla…

İlk olarak bir resim tekniğini tanımlama amacıyla kullanılmış bir terim olan monokrom, İkinci Dünya Savaşı sıralarında bir grup ressam tarafından aynı renklerin farklı tonlarının kullanılması ile oluşturulan resim tarzına verilen isim olarak çıkıyor karşımıza. O günlerden günümüze yansıyan bu terim şimdilerde ise özellikle siyah ve beyazın zıtlığından oluşan ve son zamanların popüler tasarım anlayışlarından biri olarak filmlerden fotoğraflara kadar her şeyin siyah beyaz olduğu zamanları andıran ve birbirinden şık mekanlar yaratabilmenizi sağlayan bir akım olarak yer alıyor hayatımızda. Genellikle siyah beyazın çizgisel alanda birleşmesiyle oluşan bütünlük; evlerinizde ki her tarza uyum sağlayıp istediğiniz atmosferi yakalamanızı sağlayacaktır.

Zamansız ve klasik bir desen olan çizgi; monokrom dekorasyon stilinin olmazsa olmazlarındandır, kullanıldığı mekanlara karakter ve sıcaklık katar. Yaşadığınız mekana hareket katmak istiyor fakat aynı zamanda sadeliği seviyor ve dekorasyonda desen kullanmaktan pek hoşlanmıyorsanız, çizgili tasarımlar tam size göre… Enine boyuna hiç fark etmez, her dönem her üründe popülerliğini korur ve her alanda kullanmanıza olanak sağlar. Duvar dekorasyonundan kırlentlere, mobilyadan beyaz eşyaya, halıdan aydınlatma ürünlerine kadar çizgilerle evinizde baştan aşağı yepyeni ve farklı bir hava yaratmanız mümkün. Yerler çizgi desenini kullanmak için mükemmel noktalardır. Bir kilim ya da halı yardımıyla yerlerde  kolaylıkla çizgi kullanabilirsiniz.

En çok tercih edilen kulanım ise mekansal çizgi kullanımı şeklinde karşımıza çıkıyor mekânsal kullanımda dikkat etmemiz gereken en önemli noktalar ise; eğer yaşadığınız yer dar ve küçük ise, kesinlikle ince çizgiler kullanmalısınız diğer yandan büyük ve ferah bir yaşam alanına sahipseniz; kalın çizgileri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle duvarlarda dikey çizgiler tercih etmek mekana ferahlık katmasının yanında, aynı zamanda yükseklik duygusunu destekler ve odayı çok daha yüksek gösterir fakat yatay çizgiler ise odanın olduğundan daha alçak görünmesine neden olur ve basık bir atmosfer elde etmiş olursunuz. Ancak eğer yatay çizgileri koridor tarzı uzun ince alanlarda kullanırsanız, koridorunuzun daha uzun görünmesini sağlar ve koridorlarınıza derinlik hissi katar bu derinlik hissini, çizgili halı ya da yolluk kullanarak da elde edebilmeniz mümkündür.

Kimileri için monoton bulunan monokrom, kimileri için ise beğenilen ve tercih edilen bir renk kullanımlı dekorasyon stilidir. Bu tarzda tek rengin açık ve koyu tonlarını kullanabileceğiniz gibi sadece iki renk üzerinde de yoğunlaşabilirsiniz. En sık tercih edilen renkler tabi ki siyah ve beyazdır. Fakat bu iki ana renk kullanımı için aklınıza ayrı ayrı parçalar gelmesin. Siyah ve beyazın bir arada kullanıldığı koltuklar, yastıklar ya da aksesuarları da rahatlıkla kullanabilirsiniz.  Renkleri net algılamak ve farklı renkleri bir arada kullanmak istiyorsanız, örneğin yatak odanızın duvarlarını siyah, mobilyalarda ve örtülerde ise beyaz kullanarak şık bir stil oluşturabilirsiniz. Fakat bu tarz net ayrımlar yaparken de siyah ve beyazı eşit derecelerde kullanmanızda fayda var derim. Eğer siyah ve beyaz renkleri kullanarak oluşturduğunuz dekorasyonun soğuk bir ortam yarattığını düşünüyorsanız aksesuarlarınızda hafif renkli seçimler yaparak farklılık yaratmanız ideal bir seçim olacaktır. Özellikle de ahşap ve gold şamdanlar ve mumluklar bu dekorasyon stilinde oldukça şık bir görünüm sağlayacaktır.

 

Dekorasyonda monokrom modası hiçbir zaman değerini kaybetmeyecek ve her zaman kaliteli bir tarz olarak varlığına devam edecektir. Yaşam alanlarınızda beyazın masumiyetinin siyahın asilliğiyle buluştuğu tarz olan monokroma yer vererek siz de herkesin hayranlıkla baktığı bir eve sahip olabilirsiniz. Her zaman canlı ve dikkat çekici renklere gerek yoktur. Bazen iki ana renk ve çizgiler ile harikalar yaratabilirsiniz.

                                                                                              MİMAR SELİN UĞUR

 

 

 

 

 

 

 


Etiketler
Yazarın Diğer Yazıları