Hülya AKKAYA -Akort Fuarcılık

Hülya AKKAYA -Akort Fuarcılık

“CAMDAN CAMA MI.. CANDAN CANA MI..”

Pandemi nedeniyle yaşanan karantina sürecinde, koronavirüs tehdidine karşı duyulan kaygıyla birlikte, sürekli bir koşturmacayla günlerini tüketen yediden yetmişe herkesin yaşam alışkanlıklarında ve aile ilişkilerinde, iş yaşamında ciddi bir değişime tanık oluyoruz.

Bu değişim sürecinde covid ile mücadelede ön safta yer alan ve özveri ile çalışan sağlık çalışanlarımız, uzun süredir ailelerinden ve evlerinden uzak yaşıyor. Riskli ortamlarda hayatlarını kaybediyorlar. Hepsine minnettarız.

Aylardır iş yapamayan, geçim sıkıntısı çeken ve yaşam şartları zorlaşan çalışanlarımız, işletmesini açamayan iş insanlarımız bu sürece direnmeye çalışıyor.

Sosyal izolasyon uygulamaları nedeniyle evde kalmak zorunda olduğumuz, kimi zaman sıkıntılı ve kaygılı olabilen bir dönemden geçiyoruz. Okulların tatil edildiği, evden çalışmanın yaygınlaştığı ve insanların sosyalleştiği tüm alanların kapatıldığı bir ortam içinde evlerimize çekildiğimiz bir zaman aralığı yaşıyoruz.

Eski normallerimizi kaybettiğimiz bu süreçte mümkün olduğunca digital ortamlarda iş yapıyoruz, yakınlarımızla iletişim kurmaya çalışıyoruz.

Gerçekten de insan birçok şeyin değerini kaybedince anlıyor. İş ziyaretlerini, “candan cana” karşılıklı sohbeti çok özlüyoruz. Evde kalmak zorunda olduğumuz bu günlerde ailemizi, dostlarımızı ve iş arkadaşlarımızı daha çok arayalım, mümkünse “camdan cama” konuşalım. Bu davranış, onlara da bizlere de iyi gelecektir. Birlik duygusu, hatırlanmak ve önemsenmek insan ruhunu besler.

Aşı ve tedbirlerle birlikte elbet bu pandemi bitecek, biraz farklılıklarla eski yaşantımıza döneceğiz.

 

Evlere kapandığımız bu günlerde Behçet Necatigil’in “ EVİN HALLERİ”  şiiri geldi aklıma…

 

Evin yalın hali

İster cüce, ister dev

Camlarında perde yok

Bomboş ev.

 

Evin -i hali, sabah,

Geciktiniz haydi!

Uykuların tatlandığı sularda

Bırakacaksınız evi.

 

Evin -e hali, gün boyu,

Ha gayret emektar deve!

Sırtınızda yılların yorgunluğu

Akşam erkenden eve.

 

Evin -de hali, saadet,

Isınmak ocaktaki alevde

Sönmüş yıldızlara karşı

Işıklar varsa evde.

 

Evin -den hali, uzaksınız,

Hatta içinde yaşarken

Aşkların, ölümlerin omzunda

Ayrılmak varken evden.

 

Sevgiyle sağlıcakla kalın.

Yazarın Diğer Yazıları