Hülya AKKAYA -Akort Fuarcılık

Hülya AKKAYA -Akort Fuarcılık

Bir külah çekirdek...

Mart ayı Dünya Kadınlar Günü’nün kutlandığı ay. Hepinizin bildiği gibi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Hakkını aramak isteyen bir avuç işçi kadının güçlü mücadelesi ile Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen ve tüm dünyada kutlanılan bir gün.

Gaziantep’te de yoğun anma ve kutlamalarla geçiyor. Kurumlar, Belediyeler, Birçok Sivil Toplum Örgütü bu güne özel konferanslar, paneller, etkinlikler gerçekleştiriyor.

Ben de bu çerçevede bazı programlarda girişimcilik hikayemi gençler ve kadınlarımızla paylaştım.

Herkesin hikayesinde bir saklı anahtar ya da bir mihenk taşı vardır. Sayın Bekir Salıcı ile girişimcilikle ilgili bir sohbetimiz sırasında “Bir Külah Çekirdek” in hikayemin başlangıcı olduğunu anladım.

Ay çekirdeğini çocukluğumdan beri çok severim.9-10 yaşlarındaydım.  Evin önünden her gün çekirdek satan seyyar satıcı geçerdi. Tablasının önünde gazeteden yapılmış onlarca külah vardı. Tabi ki o günün koşullarında cep harçlıklarımız kısıtlıydı. Babam her gün eve iki gazete alırdı. Birden karar verdim ve gazetelerden onlarca külah yapıp çekirdekçiyi bekledim. “Bir Külah Çekirdek” e karşılık iki yüz külaha anlaştık. Yani bugünün “barter” ını gerçekleştirmiş, ilk anlaşmamı yapmıştım.

Takip eden yıllarda resim yaparak, karikatür ve desen çizerek aileme ve kendi ekonomime katkı sağlamaya devam ettim.

Bugün ulusal ve uluslararası fuarların organizasyonunu gerçekleştiren bir şirketin kurucu ortağıyım.

Gençlere ve kadınlarımıza öncelikle kendilerindeki yeteneklerini keşfetmelerini, sıradanlıktan uzak durmalarını ve yaptıkları iş ne olursa olsun en iyisi olmalarını tavsiye ediyorum.

Tüm dünya kadınlarına SEVGİ ve BARIŞ dolu günler diliyorum.

Yazarın Diğer Yazıları