Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

BEKLENEN MEVSİM GELDİ!

 

Doğa uyanıyor, güneş her zamankinden daha parlak ve gökyüzü her zamankinden daha mavi ışıldıyor. Ancak bizler dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle her ne kadar normalleşmeye başlasak da vaktimizi daha çok evde geçiriyoruz. Bu noktada evde yapılacak değişiklikler kendi enerjimiz üzerinde belirleyici olduğundan yaşam alanlarımızı yaz mevsimine uygun dokunuşlarla zenginleştirebilir ve atmosferini değiştirebiliriz.

Yaz mevsiminin enerjisini evlere taşımanın ilk adımı, bize kış ayını anımsatan eşyalardan biraz uzaklaşmak olmalıdır. Örneğin; kış aylarında kullandığımız koyu renk yünlü halıları, kadife yan fon perdelerimizi, yünlü yastıklarımızı kış ayında tekrar kullanmak için kaldırabiliriz. Bunların yerine hafif gramajlı renkli kilimler, yan fon olarak açık renk keten kumaş fonlar veya sadece tül fonlar kullanabiliriz. Perde ve halılarımıza uygun renkli yastıklarla bu kombinasyonu destekleyebiliriz.

 

Peki nedir yaz renkleri?

 

Yaz aylarında kullanılacak renkler: Beyaz, gri, mavinin açık, pastel tonları, açık somon, su yeşili, açık vizon ve lila tonlarıdır. Renklerin geçişleri yine bu renkler kadar önemlidir. Örneğin; koyu renk kadife bir koltuğunuz varsa, beyaz keten bir şalla kapatarak, üzerine bahsettiğimiz renklerde yastıklar konumlandırarak kadifenin kışlık etkisinden kurtulabilirsiniz.

Daha köklü değişiklerle evinizde yaz mevsimini her zaman hissetmek isterseniz mobilyalardan çok duvarlarda değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin salon veya oturma odanızda genel olarak uyguladığınız açık vizon tonlarında boya uygulamasına ek olarak, tek bir duvarda lokal olarak lila, mor, pembe, mavi, mint renklerinden birini seçip, çiçek desenli veya size yaz aylarının enerjisini hissettiren bir kağıt uygulamanız mekanın enerjisini tamamen değiştirecektir. Bunu destekleyen çiçek arajmanları, aynı tonlarda tek bir berjer veya dresuar mekanınızda yaz enerjisini yakalamanız için müthiş bir kurtarıcı olacaktır.

 

Yaz aylarında kullanacağımız aksesuarlar da çok önemlidir. Özellikle cam objeler, deniz kabukları bu mevsimin önemli aksesuarları arasındadır. Yeşil, mavi renk cam objeler, denizci temalı aksesuarlar kışlık evlerinizde yazlık ev havası katacağı gibi aynı zamanda enerji olarak da size yaz mevsiminin enerjisini fazlasıyla hissettirecektir. Yine taze çiçek arajmanları bu mevsimin vazgeçilmezlerindendir. Seramik ürünler, yapay havuzlar yine alışveriş listesine katacağınız önemli aksesuarlardandır.

 

Yaz dekorasyonu yaparken aydınlatmanın özellikle lokal aydınlatmaların önemi büyüktür. Renkli abajurlar, aplikler, lambaderler mekanlarda beklenilen değişiklik için değerlidir. Var olan aydınlatmalarınızı duvar kağıdı veya koltuk renklerinizle aynı kumaşla kaplatabilirsiniz veya aynı renklere boyatabilirsiniz.

 

Genel olarak özetlememiz gerekirse, her mevsimi, içinde var olan doğa özellikleri ile değerlendirmek gerekir. Kışın nasıl koyu renkler, sıcak tonlar hakimse, yaz aylarında da daha açık ve pastel tonlar tercih edilir. Mobilya ve aksesuar tercihleriyle mekanımıza mevsimin özelliklerini taşıyabiliriz. Her mevsim geçişinde büyük değişimler yapmamak için lokal çözümlemelere başvurmak daha mantıklı olacaktır. Tüm bu lokal değişimleri, renklerin enerjisinden de faydalanarak yapmak, istediğimiz sonucu evlerimize taşıyacaktır.

 

Yaz mevsiminin enerjisinin sizi sarması ve sağlıklı bir yaz geçirmeniz dileğiyle.

Yazarın Diğer Yazıları