Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

2020’nin yıldızı mavi..

Pantone Renk Enstitüsü, her yıl moda, teknoloji, dekorasyon ve medya trendlerini araştırıyor ve buna göre zamanın ruhunu en iyi anlatan etkileri tespit ediyor. Pantone’a göre, 2020’nin rengi klasik mavi (classic blue; katalogdaki koduyla Pantone 19-4052) oldu. Pantone Renk Enstitüsü Genel Müdürü Leatrice Eiseman konuya dair yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Etrafımızdaki dünyaya baktığımızda, çok fazla huzursuzluklar yaşadığımızı, bazı günlerde güvende hissetmediğimizi biliyoruz. Mavi her zaman sakinliği ve güvenilirliği temsil eder. Güvenebileceğiniz bir renk.” Kısacası alacakaranlıkta gökyüzünü anımsatan bu renk, güven vaat ediyor.

Benimde tasarımlarımda sık tercih ettiğim ve favori rengim 2020 yılının yıldız rengi Mavi. Yaşam alanlarında, ofislerde, iş yerlerinde sık sık göreceğimiz bu renk nasıl kullanılmalıdır, alanlarımıza nasıl dahil edebiliriz, nelere dikkat etmeliyiz, nelerden kaçınmalıyız gelin bir göz atalım.

Mekanlarda renklerin psikolojik olarak yarattığı etkiyi dikkate alarak düzenlemek son derece önemli bir konudur. Proporsiyon olarak renk geçişlerine dikkat ederek kullanılırsa son derece faydalı etkileri yaşamımıza dahil etmiş oluruz.

Salonlarımız ortak alanlar olduğu için mavi rengi dengeli kullanmak, sakin, huzurlu ve keyifli zaman geçirmek için idealdir. Çok yoğun olmamasına dikkat etmek gerekir. Tek bir koltukla, bir dresuarla, koltuk yastıklarıyla, sandalye kumaş rengi ile, aksesuarlarla veya duvar kağıtlarıyla salonunuza dahil edebilirsiniz. Mevcut salonunuza dahil etmek için örneğin koltuklarınıza mavi yastıklar ekleyebilir, tek duvarınıza da mavi bir duvar kâğıdı yaptırabilir, aksesuarlar ile konumlandırabilirsiniz.

Yatak odaları için mavi renginin dengesi yine önemlidir. Sakinlik açısından tam bir dinlenme sağlayacağı gibi fazla yoğun kullanmak uyanmanızı zorlaştırabilir. Sürekli uyuma hissi yaratabilir. Bu yüzden çok yoğun olmamasına dikkat etmek gerekir. Örneğin; sadece tek bir mavi makyaj pufu ve makyaj masasıyla odanıza maviyi dahil edebilirsiniz. Veya perde yan fonları ve yatak örtüsü tekstilinde bu rengi aktive edebilirsiniz.

Giriş ve holler

ilk intibayı yaratan alanlar olduğu için bu alanlarda kullanırken aşırıya kaçmadan istediğiniz ölçüde kullanmakta bir sakınca yoktur. Fakat yansıtıcı özelliğinden dolayı aynaların konumlarına dikkat etmek ve bu etkiyi fazlalaştırmamaya özen göstermek gerekir. Renk geçişlerinde natürel renkler ile kombine etmek mavi renginin etkisini giriş ve hollerde artıracaktır.

Yaşam alanlarınızda renk seçimi olarak mavi ve tonlarını tercih etmeniz şıklıktan öte etkiler de sunar, mesela ilham vermek gibi… Bir işe yoğunlaşmak istediğinizde konsantrasyonunuzu kolaylaştıran mavi, farklı düşünebilmenize olanak sağladığı için yaratıcılığınızı artırır. Dolayısıyla çalışma alanlarınız için de doğru bir seçimdir.

Evrenin en güzel kartelası doğada mevcuttur. Gökyüzünün özgürlüğünü simgeleyen mavi ve uçsuz bucaksız deniz size ilham kaynağı olsun.

2020 yılında mavinin etkileri sizi hiç bırakmasın huzurlu ve güvenli bir yıl geçirmenizi dilerim, sevgiyle kalın..

Yazarın Diğer Yazıları