Şafak Salıcı

Şafak Salıcı

EDİTÖRDEN..

Merhabalar, yeni bir sayı ile yine beraberiz. Yaz mevsimi, uzunca bir süredir beklediğimiz maskesiz günler ile beraber geldi. İnsan hayatı için sağlığın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anladık. Kapak konumuz da bu sayıda sağlık oldu. Ancak, ülke ve şehir gündeminden bahsetmeden de geçemeyeceğim.

 

Son zamanlarda gündemimizi en çok meşgul eden zamlar ile başlamak istiyorum. Elimizi neye atsak sanki 1 yıl önce yaşadığımız, alışveriş yaptığımız mahallede değil de, başka bir yerde yaşayıp alışveriş yapıyormuşuz gibi geliyor insana.

Günlük ihtiyaçlarımızdan, temel gıda unsurlarına hiç girmeden bahsedersek, evden işe gitmek için kullandığımız aracın yakıtının bile bundan 1 yıl öncesine oranla olan farkı yüzümüze çarpıyor. Güne enerjik başlamanın birçok yolu yıllarca anlatıldı fakat; maddi kazancın eriyerek manevi üzüntüye ve düşüncelere dönüştüğünde, ne yapmamız gerektiğinin bu günlerde daha yoğun olarak gündemde olması gerekiyor.

 

Gelelim Gazi şehrimizdeki yansımalarına;

 

Gaziantep Sanayi şehri, gastronomi şehri ve marka şehir. Bu saydığım sıfatlar zaten bu şehre her zaman pahalılığı getiriyordu; üzerine gelen maliyet kaynaklı zamlar da tuzu biberi oldu. Ama bu şehrin çok güzel yaptığı ve değişmeyen bir huyu var; “Enseyi karartmamak”

Hayat pahalılığı artarken yine OSB’deki fabrikalarımız çalışıyor, gastronomi yine turistleri Gaziantep’e çekiyor, marka şehir çalışıyor. Tabi sanayi ürünlerinden, Gaziantep yemeklerinden ve marka şehrin markasından bu artışlar ile Gaziantep nüfusunun ne kadarı yararlanıyor o da başka bir konu.

 

2021 yılında tanıştığım Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak hocamız ile sağlık üzerine bir röportaj yapmak çok değerliydi. Kendisi sağlık alanında başarısını ispatlamış, Dünya ve Türkiye’nin önde gelen bilim insanlarından birisi. Söz Gaziantep’e geldiğinde, Gaziantep’in kadın dostu bir şehir olduğunun altını çizerek vurguladı.

 

FACE Dergisi olarak çizgimizi bozmadan hazırladığımız dopdolu sayımız ile karşınızdayız. Sağlıktan, gastronomiye, ekonomiden ticarete ve sanayiye dair hemen hemen her sayıda ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz konular ve birbirinden değerli yazarlarımızın makaleleri ile taçlanan dergimizin yeni sayısını keyifle okumanızı diliyorum.

Yazarın Diğer Yazıları