Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

BEKLENEN MEVSİME UYUM 

Uzun ve zorlu geçen kış mevsimi ardından baharı es geçerek hızlı bir şekilde yaz mevsimine gireceğimiz şu günlerde doğa yüz değiştiriyor. Ruh halimiz gibi evlerimiz de her mevsim değişime uğruyor. Renkler, dokular, kokular herşey değişiyor. Bu enerjiyi evlerimize misafir etmek için dekorasyonda yapacağınız değişiklikler nelerdir, yaz dekorasyonu yaparken nelere dikkat etmeliyiz, doğrular ve yanlışlar nelerdir, gelin bunlara birlikte göz atalım.

Evimizde eğer köklü bir değişiklik yapmayacaksak, yaz mevsiminin enerjisini evlere taşımanın ilk adımı, bize kış ayını anımsatan eşyalardan biraz uzaklaşmak olmalıdır. Evlerde zaman içerisinde ister istemez eşya kalabalığına maruz kalabilirsiniz. Ancak yaz aylarında, daha soft ve minimal bir dekorasyon trendini yaşam alanlarınız adapte etmeniz doğru olacaktır. Hem daha çok hareket alanı hem de daha ferah bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Bunun için kalın ve yünlü halılar yerine, kilimleri kullanabilirsiniz. Ağır perdeler yerine daha ince iç mekana daha fazla ışık alacak tülleri tercih edebilirsiniz. Ancak güneşli yaz sabahlarında güneşten rahatsız olmamak adına, güneşliğinizi de doğru seçtiğinizden emin olmalısınız.

Yapacağımız lokal değişikler için ise renklerden yardım almak önceliğimiz olmalıdır. Evimizin boya veya duvar kağıtlarında yapacağımız, genel veya lokal değişiklikler ilk olarak yapacağımız en doğru adım olacaktır. Fakat bu tercihleri yaparken, genel konseptimizi destekleyen, kış aylarında tekrar bir değişiklik yapma ihtiyacı duymayacağımız ürünler seçmemiz çok önemlidir. Seçeceğimiz renklerin beyaz, mint, vizon, pudra mavi, pastel mor, lila gibi renklerden seçmemiz diğer yardımcı ürünlerle uyum sağlamasını kolaylaştıracaktır. Örneğin salon veya oturma odanızda genel olarak uyguladığınız açık vizon tonlarında boya uygulamasına ek olarak, tek bir duvarda lokal olarak lila, mor, pembe, mavi, mint renklerinden birini seçip, çiçek desenli veya size yaz aylarının enerjisini hissettiren bir kağıt uygulamanız mekanın enerjisini tamamen değiştirecektir. Bunu destekleyen çiçek aranjmanları, aynı tonlarda tek bir berjer veya dresuar mekanınızda yaz enerjisini yakalamanız için müthiş bir kurtarıcı olacaktır. Berjer almaktan ziyade koltuğunuz kumaşını değiştirebilir, var olan dresuarınızı boyatabilirsiniz. 

Yazın en güzel yanı hiç şüphesiz doğanın uyanması ve bize armağanı olan renkli çiçekler… Çiçekleri evinizin her köşesinde değerlendirebilirsiniz. Küçük bir vazoya konmuş renkli kır çiçekleri kahve sehpanızın görünümünü baştan aşağı değiştirecektir. Aynı zamanda balkonlarınızı da canlı bitkilerle farklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Önemli olan renkleri, dokuları mekana doğru bir şekilde yerleştirmektir.

Doğa bize renkler konusunda harika bir kartela sunuyor. Doğadaki renkleri evimizin dekorasyonunda uyguladığımızda beklenilen sonucu alırız. Yani gökyüzünün mavisini tamamlayan güneşin sarısı, agaçların çiceklerinin renkleri, denizin mavisi hepsi bir bütün. Mevsimlerin renkleri, dekorasyondaki geçişleri belirler. Genel olarak özetlememiz gerekirse, her mevsimi, içinde var olan doğa özellikleri ile değerlendirmek gerekir. Kışın nasıl koyu renkler, sıcak tonlar hakimse, yaz aylarında daha açık ve pastel tonlar tercih edilir. Mobilya ve aksesuar tercihleriyle mekanımıza mevsimin özelliklerini taşıyabiliriz. 

Hepinize sıcacık, mutlu, huzurlu bir yaz mevsimi diliyorum

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları