Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

Zamansız akım ‘ART DECO’

   Art Deco kavramını mutlaka duymuşsunuzdur. Peki ama nedir bu Art Deco? Modernizmin cazip ama soğuk yüzünü yumuşatarak formda, dokuda, malzemede ve mekanda özgür keşiflerin buluşma noktası, deyim yerindeyse ‘tasarım cazı’ olarak ün salmış bir akımdır. Tıpkı caz gibi detayda komplike, fakat bütünde dingin, kişisel iç dünyamıza hitap ediyor. Geleneksel olana meydan okuyan, bolluk ve kapsamlılığın sembolize edildiği bir tarzdır. Genellikle zengin renkler, cesur geometrik şekiller ve bolca kullanılan süslemeler karakterize eder bu tarzı.

       

Gelelim yaşam alanlarımıza bu tarzı nasıl yansıtacağımıza; ilk adım olarak geometrik desenlerle yola çıkın. Art Deco stili belirgin geometrik desenler ve tasarımlarla sıkı sıkıya bağlıdır. Bunun için kumaşlarınızda, aksesuarlarınızda, sanat eserlerinizde geometrik desenlerin olduğu ürünleri tercih edebilirsiniz. Düz çizgiler, yuvarlak şekiller Art Deco’nun başlıca ikonlarıdır. Geometrik desenli duvar kağıtları kullanılabileceğiniz gibi, açık renk boyanmış duvarlarınızda yine geometrik desenli aksesuarlar kullanabilirsiniz.

         Yer döşemesinde pürüzsüz, siyah veya beyaz, siyah beyaz damalı genellikle de mermer malzeme tercih edin.Aksesuarlarda ise, yine doğal ve egzotik aksesuarlar seçilebilir. Siz de evinizde inci, deniz kabukları gibi doğal ve parlak aksesuarlardan yararlanabilirsiniz. Krom, çelik gibi parlak materyaller, gösterişli zikzak formlu aydınlatmalar, duvar boyunca aynalar, tablolar, tarzın tamamlayıcılarıdır. Cam, parlak yüzeyler, metalik sanat eserleri ve aynalar Art Deco için oldukça uygun aksesuarlardır.
        Sanat eserlerine önem verin. İsminde bulunan “art” (sanat) kelimesinden de anlayabileceğimiz gibi Art Deco’nun olmazsa olmazlarından biri sanat eserleri. Koyu renkli yağlıboya tablolar, heykel görünümündeki masa lambaları ve parlak yüzeyli mobilyalar Art Deco tarz’ın vazgeçilmezleridir. Yüksek kontrastlı renkler kullanın. Art Deco ile dekore edeceğiniz alanda kullanacağınız renklerin yüksek kontrastlı ve koyu renkler olması gerekiyor. Banyo ve mutfaklarda siyah ve beyaz renkleri sıkça kullanabilirsiniz. Diğer yaşam alanlarınız için de bu renkleri tercih edebilir, güçlü pastel renklerden yararlanabilir, koyu kahverengiyi dilediğiniz ölçüde kullanabilirsiniz. Yüksek kontrastlı renkleri dengelemek için parlak yüzeylerle aynalardan yararlanabilirsiniz.
       

    Mobilyalar ise sade ve aerodinamiktir.  Pürüzsüz yüzeye sahip, parlak lake mobilyalar bu tarzın önemli özelliklerindendir. Gül ağacı gibi koyu renkli ahşap mobilyalar, geometrik desenli koyu siyah, kırmızı ve yeşil gibi koyu renkli halı, yastık gibi aksesuarlarla tamamlanabilir. Renkler oldukça esnektir. Klasik tarz yaratılacaksa; beyaz, siyah, bronz, kahverengi, Modern tarz için daha cesur tonlar kullanılır. Kullanılacak kumaşlar saten, deri ve kürk gibi gösterişli kumaşlar, geometrik desenler kullanılır.
        Aydınlatmaya gelince, Art Deco tarzda diğer aksesuarlar için de geçerli olmak üzere modern tasarımlı aydınlatma ürünleri kullanılır. Geometrik şekillerin bronz, demir, krom ve cam malzemeyle bir araya getirildiği tasarımlar tercih edilir. Art Deco’da yüzeyler kaygan ve temiz görünür, cam gibi bir görünüm elde etmek için yüzeylerde lake tercih edilir. Şamdanlar, abajurlar, duvara monte edilen ışıklar ve sarkan avizeler aydınlatma sistemleri içerisinde oldukça ideal olacaktır.

Uzun bir süre daha Art Deco şıklığını görmeye hazırlıklı olun. Çünkü Art Deco tarzı biz mimarların otel, ev ve restoran tasarımlarında tercihi olmaya devam edecek. …

 

Yazarın Diğer Yazıları