Hülya AKKAYA -Akort Fuarcılık

Hülya AKKAYA -Akort Fuarcılık

Yeni normalde Fuar Organizasyonları

2019’un Aralık ayında başlayarak tüm dünyayı, sosyal ve iktisadi dünya düzenini, insanlığı tehdit eden bir salgın felaketi yaşanmakta. Dünya Sağlık Örgütü tarafından Mart ayında “Pandemi” ilan edildi. Dünyada birçok fuar ve etkinlik iptal edildi. Yeni normal dönemi başladı.

Fuarlar son yıllarda üstlendiği ticari, iktisadi ve sosyal misyonunun yanı sıra firmaların prestijlerini, yenilik, ürün ve hizmetlerinin yanında kurumsal duruş ve varlıklarını sergiledikleri mecralardır.

Fuarcılık endüstrisi bu yeni normalde, yeni dünyada nasıl var olacak?

Fuarcılık sektörü maalesef krizden etkilenen sektörlerin başında geliyor. Ancak unutmamalıyız ki ticari fuarlar, dünya ticaretinin can damarı ve lokomotifidir. Pandeminin kontrol altına alınmasıyla birlikte, fuarların öncülüğüne ve yaratacağı sinerjisine gerek duyulacak.

Pek çok şey bu yeni normalin içerisinde bazı yeni kurallarla, yeni şartlarla ama “eskisi” gibi devam edecektir. Sanal fuarlar, pandemi geçiş sürecinde sektörler için destekleyici çözüm rolünü üstlenmiştir. Bazı sektörlerde bir pazar seçeneği olacaktır, ancak her sektörde yerini doldurması söz konusu değildir. Örneğin ayakkabı ve tekstil fuarlarını ele alırsak, alıcılar, ürünleri mutlaka görmek, kullanılan malzeme ve aksesuarlara dokunmak, nasıl durduğunu görmek isterler.

Türkiye kapalı alan fuarları 1 Eylül 2020 tarihi itibariyle başlayacak.  Gaziantep’in ekonomisine çok ciddi destek sağlayan sektöründe dünyanın 5. büyük fuarı olan GAPSHOES 31.Uluslararası Ayakkabı Saraciye ve Yan Sanayi Yaz Fuarı da Aralık ayında ziyarete açılacak. AKORT Fuarcılık olarak düzenlediğimiz fuarlarda tamamlayıcı olarak sanal heyet organizasyonu gerçekleştireceğiz.

Yeni normalde yeni şartlara uygun fuarlarda görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın.

 

Gülseren Hülya AKKAYA

Yazarın Diğer Yazıları