Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

Sonbaharı evinize taşıyın..

Hafiften içimizi titretmeye başlayan soğuklar, cama vuran yağmur taneleri, evlerimizde bol bol zaman geçireceğimizin birer habercisi… Bu sonbahar, dekorasyonlarınıza romantik detaylar ekleyerek hazan mevsimin tadını çıkartmaya ne dersiniz?

Mevsim değişiklikleri fiziksel olarak bizleri etkilediği gibi ev dekorasyonlarını da etkiliyor. Sonbahar mevsiminin renkleri açısından doğrudan evlerimize bir etkisi olmasa da, genel olarak mevsim esintilerini evlerimizde hissediyoruz. Sonbahar dekorasyon trendleri ışığında kendi evinizde de mevsime uyumlu bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Sakin ve göz yormayan modern fikirlerinizi mevsimsel dekorasyonunuzda kolayca uygulayabilirsiniz. Bu sayede yenilenmiş evlerinizde sonbahar dekorasyon sadeliğini yakalamış olacaksınız. Sonbahar renkleri olan sarı, turuncu, kırmızı, gri ve toprak renklerini evlerimizin dekorasyonunda etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Neşeli evler yaratmaktan ziyade daha sıcak ve sakin mekanlar yaratmak önemli bir ayrıntıdır.

Ev dekorasyonunda sonbahar temasının belli başlı birkaç ögesi vardır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

Mumlar

Mumları ortaya çıkarmanın şimdi tam zamanı! Eğer evinizde ateş yakabileceğiniz bir şömine varsa harika… Ancak yoksa, ortama yumuşak bir ışık ve romantik bir hava katmaları için dekoratif mumlardan yararlanabilirsiniz. Farklı renk ve şekillerdeki birkaç mumun gruplanması, evinizin her köşesinde, özellikle de banyonuzda hoş bir dekorasyon yaratacaktır.

Perdeler

Hiç kuşkusuz perdeler, evinizin dekorasyonunda göze çarpan ilk unsurlardan biridir.

Değişen ev dekorasyonunun havasına uygun olarak yazlık ve kışlık olmak üzere iki farklı perde seçimi yapabilirsiniz. Yazın canlı renkler tercih edilirken, sonbahar mevsimine geçildiğinde koyu, toprak rengi tonlarında renklerin tercih edilmesi, evinizin havasını değiştirip daha sıcak ve huzurlu bir ortama dönüştürmenize yardımcı olacaktır.

Yapraklar

Sonbaharın en güzel tarafı; yerlere düşen, sarı ve turuncunun çok çeşitli tonlarındaki yapraklardır bizce. Şeffaf bir vazonun içerisine koyacağınız bu yaprakları, mutfak bankonuzun üzerine yerleştirebilir ve mutfağınızın dekorasyonuna çok şık bir hava katabilirsiniz. Aynı yöntemi oturma odanızda, hatta banyonuzda da deneyebilir ve sonbahar konseptini evinizin geneline yayabilirsiniz.

Aydınlatma

Minimal ölçülerde yaşamayı sevenleri abajurlar, masa lambaları ve spotlar farklı tasarımları ile karşılamaya yeni sezonda da devam ediyor. Bu sonbaharda evinizin tüm alanlarını doğanın renklerine bürünmüş aydınlatma elemanlarıyla canlandırabilir ve bu küçük ayrıntılar sayesinde evinize mutluluk katabilirsiniz.

Ekoseli Battaniyeler

Ekoseli desenler bulundukları ortama sıcak ve samimi bir hava katar. Eski zamanın ruhunu yansıtan bu battaniyeleri, oturma odanızdaki kanepe üzerinde dekorasyon amaçlı kullanabilirsiniz. Odanızın renklerinden biraz canlı olarak turuncu ya da kahverengi tonlarda seçtiğiniz bir battaniye, sonbahar havasını evinizde yaşatacaktır.

Soğuk havalara inat, tüm enerjisi ile evlerinize bambaşka bir hava katacak sonbahara özgü trendlerin evinize huzur getirmesi dileğiyle…

Yazarın Diğer Yazıları