Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

Pozitif ve enerjik..

Dünyada renklerle alakalı ne varsa yön veren, trend belirleyicisi sayılan Pantone bu yılın rengini belirledi. “Living Coral” yani “Canlı Mercan”. Bu soğuk kış günlerinde sıcaklığıyla içimizi açan bu renk umut vadediyor. Bu rengin anlamını ifade eden şeyler ise oldukça ilgi çekici: Living Coral... Genellikle olumsuz bir atmosfere sahip olan bir sosyal medya ortamında insanların ihtiyaç duyduğu destek, bakım ve sevgiyi ifade ediyor.

Mercan rengi aslında son yıllarda hem giyim hem de tasarım modasında sık sık karşımıza çıkan renklerden biri. Turuncunun alt tonu olan mercan rengini açık ve pembemsi bir turuncu olarak tanımlamak mümkün. Adını deniz altındaki büyüleyici mercanlardan alan bu renk, canlı ve enerji veren yapısıyla bu senenin tasarımlarında baş rolü oynayacak. 

Girdiği anda her ortamın enerjisini değiştirebilecek potansiyelde bir renk olduğundan ufak adımlarla onu evinizin dekorasyonuna dahil etmeniz kolay olacak ve keyifli sonuçlar verecektir.Peki canlı mercan rengini ev dekorasyonumuzda nasıl kullanabiliriz? İşte bu canlandırıcı ve sıcak renk tonunu kullanmanın 7 farklı yolu..

1.Modern bir oturma odasının odak noktası

Mercan rengini oturma odalarınızda gri ile birlikte kullanabilirsiniz. Özellikle gri mobilyalarınız varsa parlak bir mercan rengiyle duvarlarınızı boyayabilirsiniz. Uyumlu bir perde ile de dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Canlı mercan tonlarını dekorasyonun ana rengi olarak da kullanabilirsiniz, geçiş rengi olarak da. Mercan tonlarının verdiği kuvvetli ama aynı zamanda yumuşak ve sevecen yapı buna olanak veriyor. Mercan rengi bir koltuk takımının, modern bir tasarım ve sanatsal ve vintage tarz ile birlikte sunulduğu dekorasyon evinizde oldukça şık bir hava yaratacaktır.

2. Desenli duvar kağıtlarında mercan dokunuşu

Mercanın şıklığı ve yumuşaklığı, pek çok farklı motifte oldukça etkili bir görünüm yaratmasına olanak veriyor. Eğer duvar kağıdı kullanmak isterseniz mercan rengi ve desenli modellere göz gezdirin derim. Fakat böyle desenli ve iddialı bir duvar planlarsanız evinizdeki bir kaç objenin rengiyle uyumlu olmasına dikkat edin.

3. Duvar rengi olarak mercan tonları

Eviniz çok mu karanlık? Ya da yaşadığınız alana bir canlılık mı istiyorsunuz? O zaman duvarlarınızı boyamak bunun en basit ve etkili yollarından biri. Mercan rengi, odasında dramatik ve etkili bir duvar rengi arayanlar için de oldukça çarpıcı bir alternatif.

4. Bebek ve çocuk odaları

Canlandırıcı ve pozitif enerjisi ve huzurlu ve dingin dokusu ile mercan tonları çocuk ve bebek odaları için de benzersiz bir renk seçimi olacaktır. Bebeğinizin karyolasında ya da bebek odasının duvarlarında kullabileceğiniz bu renk tonu, genellikle bebek odalarının ana fon rengini oluşturan nötr ve açık tonlarla da harika bir uyum ortaya koyuyor.

5. Evlerin vazgeçilmezi aksesuarlar

Dekorasyon ve iç mimari tasarımlarda küçük detaylar büyük farklar yaratır ve odanın enerjisini değiştirir. Farklı renklerin bir arada kullanıldığı dekorasyonlarda yer alan mercan rengi ayrıntılar, mekana pozitif enerji ve farklılık katıyor.

6. Kırlent renkleri

Oturma odası dekorasyonunuza yenilik katmak ve yeni trendleri mobilya masrafına girmeden takip etmek istiyorsanız bunun en pratik ve ekonomik yolu oturma gruplarında kullandığınız kırlentleri kullanmaktır. Oturma odanıza mercan tonlarında yeni kırlentler ekleyebilir ya da mevcut kırlent ve yastıklarınızın kılıflarını yenileyebilirsiniz. Mercan tonları kahverengiden maviye, yeşilden pembeya pek çok renkle uyumlu olduğu için halihazırda kullandığınız renklerin arasında da aykırı ve nahoş durmayacaktır.

7. Bahçe ve balkonlarda mercan etkisi

Mercan tonlarını sadece ev içi dekorasyonlarda değil, evinizin balkon, bahçe, veranda gibi dış mekanlarında da kullanabilirsiniz. Özellikle huzur dolu bahçelerde pozitif duyguyu arttırmak ve daha sıcak ve enerjik bir dokunuş eklemek için mercan rengi detaylar benzersiz olacaktır. Mercan rengi bir saksı ya da bahçe süsü ile bu dokunuşu ekleyebilirsiniz.

Favori rengin enerjisinin doğru kombinlerle tüm yılınıza yansıması dileğiyle.

Yazarın Diğer Yazıları