Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

MEVSİME UYUM ZAMANI..

Yoğun ve yorucu bir kış mevsiminden sonra nihayet hevesle ve hasretle beklediğimiz yaz geldi! Yaz aylarının gelmesiyle renklenen ve ferahlayan evler, yeni trendlerle buluşuyor. Dekorasyonunuzda fark yaratmayı seviyorsanız, yeni trendler sayesinde evinizi yenileyebilirsiniz

Yaz dekorasyonunda rehber kelimelerimiz açık renk, sadelik ve ferahlık… Evinizde yapacağınız birkaç küçük değişiklikle daha renkli, daha canlı ve pozitif duygular uyandıran yaz dekorasyonuna sahip olabilirsiniz.

Yaz demek, çiçek demek

Dekorasyon fikirlerinin vazgeçilmezi bitkiler... Yazın hediyesi binbir renkteki çiçeklerden dilediğinizi seçin. İster çiçek köşeleri oluşturun, isterseniz tek tek konumlandırın. Özellikle masa ve sehpa üstleri, pencere kenarları ve balkonlar, en çok tercih edilen yerler arasında.

Canlı renklerden ve duvar kağıtlarından yararlanın

Seçeceğiniz renklerin  beyaz, mint, vizon, pudra mavi, pudra pembe, pastel mor, lila gibi renklerden seçmeniz diğer yardımcı ürünlerle uyum sağlamasını kolaylaştıracaktır. Örneğin salon veya oturma odanızda genel olarak uyguladığınız açık vizon tonlarında boya uygulamasına ek olarak, tek bir duvarda lokal olarak  lila, mor, pembe, mavi, mint renklerinden birini seçip, çiçek desenli veya size yaz aylarının enerjisini hissettiren bir kağıt uygulamanız mekanın enerjisini tamamen değiştirecektir.

Halılarınızdan kurtulun

Halılarınız için artık dinlenme zamanı. Ağır ve koyu renkli halıları kaldırarak evinizi ferahlatın. İsterseniz kilim gibi ince ve hafif halılarla ferah bir görüntü oluşturabilirsiniz. Tabii ki yazın kavurucu sıcaklarında hiç halı kullanmamak da seçenekler arasında.

Detaylarla renkleri birleştirin

Elbette yaz gelince dekoratif açıdan ilk el atacağımız yerler de bahçe ve balkonlar oluyor. Renkli balkon kırlentleri ve balkonunuzda kullandığınız oturma grubunun minderlerini yenilemek her zaman iyi bir fikirdir. Çiçekli bir masa örtüsü, renkli bir vazo, uçuş uçuş bir tül veya gökkuşağı renklerindeki bir perdeler de evinizin tüm havasını bir anda değiştirebilir. Koltuk ve masa örtüsü, perde gibi ev tekstilinin yanı sıra vazo, biblo, puf gibi mobilya ve dekoratif aksesuarlarda farklı renkler seçerek ortamın havasını değiştirmeniz mümkün.

Genel olarak yaz dekorasyonu yaparken renklerin ve dokuların mevsime uygun olmasına, lokal uygulamalarda renklerin geçişlerine, aydınlatmanın vurgularına, aksesuar ve kullanacağınız objelerin uyumuna dikkat etmeniz üzerinde dikkatle durulması gereken konulardır.

Yaz mevsiminin sizleri, harika enerjisiyle sarmasını diliyorum, renginiz solmasın..

Yazarın Diğer Yazıları