Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

MAVİNİN MOR TONU

 

Ev dekorasyonunda değişiklikler yapıp yaşam alanına farklı bir hava katmayı sevenlerin ve aynı zamanda trendlerin izinden gidenlerin heyecanla beklediği zamanlar geldi: Evet, aralık ayında Pantone 2022 yılının rengini açıklandı!

2016 yılından bu yana bir klasik haline getirdiğimiz Pantone Renk Enstitüsü’nün seçtiği favori renk üzerinden kullanabileceğiniz dekorasyon önerilerini sizler için hazırladım. Küresel renk otoritesi Pantone, 2022 yılı için mevcut renk kataloğunda yer almayan yeni bir renk üretme kararı aldı. Modadan endüstriyel tasarıma, dekorasyondan teknoloji ve medya trendlerine kadar pek çok yerde göreceğimiz yılın rengi bu sene ‘VERY PERİ’.

Moda dünyasında ve ev dekorasyonunda güçlü bir bakış açısı kazandırmayı hedefleyen bu renk için şirket, Mavilerin niteliklerini kapsayan, aynı zamanda mor-kırmızı bir alt tonuna sahip olan açıklamasını yaptı. Rengi tanımlamak için benim seçtiği isim ise mavinin mor tonu oldu.

Yılın rengi, sakinliğe ilham veren ancak menekşe kırmızısı alt tonla canlandırılan bir mavi olarak palette yerini aldı Pek çok kişiye lavanta çiçeğinin samimi rengini çağrıştıran Very Peri’yi, PANTONE 17-3938 kodu ile bulabilirsiniz..

Very Peri, sıkı bir karantina döneminden çıkarken kavramlarımızı ve standartlarımızı değiştirmek, yaratıcı ruhu canlandırmak ve insanların hayatlarını yeniden yazarken yeni bir vizyona açık hale getirmek için yaratıldı. Very Peri'nin 'geleceği sembolize ettiğini' söyleyen Eiseman, "Bu renkte, bahsettiğimiz o canlı, neşeli tavır, o kaygısız özgüven ve yaratıcı ruh var" dedi.

Renklerin psikolojik etkileri dikkate alındığında mavinin doğayı çağrıştırdığı ve huzur verdiği, morun ise yaratıcılığı tetiklediği bir gerçek. O halde şimdi bu renge ev dekorasyonunuzda nasıl yer verebiliriz ondan bahsedelim. Fark ettiyseniz pandemi ile birlikte herkes evde çok vakit geçirince daha sadeleşmeye minimal tercihler yapmaya yönelmişti. Fazla eşyalar canımız sıktı, huzur ve sakinlik veren renklere yöneldik. O yüzden 2022 yılının rengi Very Peri'yi de kullanırken elimiz çok bonkör olmasın zaten Very Peri kendi başına tüm dikkatleri üzerine çekeceği için tamamlayıcı renkleri daha nötr seçmekte fayda var. Örneğin beyaz, bej, krem, ahşabın tonları çok yakışacaktır.

İşte, ev dekorasyonunda dikkat çekici bir şekilde Pantone 2022’nin rengini değerlendirmek isteyenlere dekorasyon fikirleri:

Eğer mavi ya da mor ile uyumlu olacak renk paletinden yola çıkarak bir ev dekorasyonu uyguladıysanız koltuk ya da berjerlerinizi Very Peri renginde seçebilirsiniz.

Yemek masası sandalyesi seçimlerinde artık tek renk ve modele sadık kalmaktansa farklı alternatifleri aynı masada buluşturmak moda. Dilerseniz sandalyelerinizin bazılarını ya da orta sehpalarınızı bu renk ile kaplatabilir ya da mobilya boyaları ile boyayıp  hem onları yenileyebilir hem de trendlere ayak uydurabilirsiniz.

Üzerinde çini desenlerinin yer aldığı ve mavi ile beyazın uyumunu bir kez daha kanıtlayan şifonyerlerle komodinler son yıllarda oldukça popüler.

Mobilya değiştirmek, duvarları boyamak ya da duvar kâğıdı uygulamak sizin için radikal değişimlerse üzülmeyin; Pantone 2022 yılın rengine evinizdeki detaylarda da yer vermeniz mümkün!

Very Peri rengi içeren tablolar, duvar panoları, çerçeveler hem güzel hem de trend bir duvar dekorasyonu için yardım alabileceğiniz ürünler. Yılın trend renginde üretilen biblolar, evinizi daha hareketli kılabilir. Ayrıntılarda yer vermek istersek kırlentler, hatta banyo ev tekstili ürünlerinin olmazsa olmazlarından olan havlular… Very Peri ya da ona yakın tondaki mavi renkler yılın canlı atmosferini evinize taşımanız için yeterli olabilir.

Tezgâh üstü banyo aksesuarları ise trend renklere ve desenlere alanda yer vermek için her daim süper kahramanlar! Mavinin mor tonu dediğimiz detayların bulunduğu sabunlukların, diş fırçalıklarının, çöp kovasının banyonuza hareket katacağından hiç şüpheniz olmasın.

Onun haricinde günün yorgunluğunu bıraktığınız yatak odalarınızda da daha sakin bir alan yaratmak için bu rengin gücüne güvenebilirsiniz. Nevresim takımlarınızda, battaniyelerinizde bu renge yer verebilirsiniz ya da yatak başlıkları ve aksesuarlarda tercih edebilirsiniz.

Ben bu rengi zeminde görmek istiyorum diyorsanız bu tonlara sahip bir halı seçimi yaparak yaşam alanınıza farklılık katabilirsiniz. Modernliğin ve ferahlığın bir arada olduğu bir ortam yaratmaya imkân tanıyan "Very Peri" rengi etnik motifli halılar da çok şık durabilir.

 

2022 yılında Very Peri’ yani ‘Yaratıcılığın Temsili’ rengini yaşamınıza, ruhunuza ve yaşadığınız mekanlara katmanız ve pozitif enerjisini hissetmeniz dileğiyle..

 

MİMAR SELİN CANATAR

Yazarın Diğer Yazıları