Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

Küçük mekan yoktur, yanlış dekorasyon vardır!

Hatalı renk ve desen seçimleri, ölçüsü mekana uymayan mobilyalar, abartılı aksesuarlar metrekaresi az olan yaşam alanlarınızı daha dar gösterir ve mekanın algısını değiştirir. Küçük mekanlara nasıl sığabiliriz? Daha geniş ve ferah alanlar için hangi noktalara dikkat etmek gerekir? Dekorasyon ile hangi adımlarla bunu gerçekleştirebiliriz? Küçük yaşam alanları için dekorasyon önerileri ve onları olduklarından büyük göstermenin yollarına birlikte göz atalım.

Öncelikle küçük alanlarda renk paletini iyi kullanmak gerekmektedir. Alanların ilk algısını tavan ve duvar renkleri belirlediği için kullanılan boya renklerine dikkat etmek gerekmektedir.

-Duvarlar için renk seçiminizi açık tonlardan yana kullanın. Açık renkler küçük mekanları olduğundan daha büyük gösterir.

- Tavanları yükseklik ve ferahlık hissi yaratması açısından beyaza ya da duvar için seçtiğiniz rengin birkaç ton açık tonlarına boyayın. Bu küçük alanlarınızda sihirli bir etki yaratacaktır.

-Tona ton (monokrom) dekorasyonu da deneyebilirsiniz. Duvarlar ve mobilyalar aynı tonlarda olduğunda bir kamuflaj etkisi oluşur ve bu da mekanın daha geniş algılanmasını sağlar.

Mobilyalarınızda koyu renkler yerine, daha açık ahşap tonlarını tercih edin.

-Döşemelik kumaş seçiminizde büyük ya da iddialı desenlerden mümkün olduğunca uzak durun.

-Cam sehpa ve masalar şeffaf olduklarından ve altlarını gösterdiklerinden belirli bir ölçüde gözden kaybolurlar.

Bu da etrafta daha fazla boş alan varmış gibi görsel bir yanılsama oluşturur.

Küçük mekanlara derinlik katmanın ve onları daha büyük göstermenin bir diğer yolu da ayna kullanmaktır.

-Özellikle büyük ebattaki aynaların yarattığı yansıma bir illüzyon etkisi yaparak mekanı genişlik ve ferahlık hissi ile sararken aynı zamanda duvar ve tavan perspektifini destekleyerek mekanınızı daha büyük gösterir.

Küçük mekanlarda kullandığınız, özellikle orta sehpası, puf gibi aksesuarların çok fonksiyonlu olmasına dikkat edin.

-Sandıklı, bölmeli ya da çekmeceli, içerisine bir şeyler koyabileceğiniz parçalar, dağınıklığı ortadan kaldırmak ve eşya depolamak açısından son derece faydalıdır.

Duvarlarınıza, tavana yakın yükseklikte raflar monte edin. Yükseğe monte edilen raflar, gözün oraya kaymasına neden olur ve tavanın daha yukarıda algılanmasını sağlar. Bu da ferahlık, genişlik hissi verir. Aynı zamanda kullanılan raflar depolama alanı ve aksesuarlarınız için uygun olacaktır.

Küçük evler için dekorasyon planlarken en önemli adımlardan birini aydınlatma seçimi oluşturur.

Bu tarz alanlarda lokal aydınlatmalar kullanmak gerekir lakin eğer bunun için yeriniz yoksa duvara montaj aydınlatmalarda aynı etkiyi yaratmaktadır. İyi aydınlatılmış mekanlar daha geniş gözükürler.

Bu öneriler küçük alanlarınız için kullanacağınız pratik çözümlerdir. Seçilen alanlarda yapacağınız doğru seçimler sizi beklenen sonuca ulaştıracaktır. Mekanlarınıza sihrinizi yansıtmanız dileğiyle…

 

Yazarın Diğer Yazıları