Hülya AKKAYA -Akort Fuarcılık

Hülya AKKAYA -Akort Fuarcılık

“Kadınlar yazmalı”

 

Geçen gün torunum Zeynep ile sohbet ediyorduk. Zeynep on iki yaşında. Kitap okumak, yaşadıklarını biriktirmek, yeteneklerini keşfetmek üzerine uzun soluklu, tatlı bir sohbet gerçekleştirdik.

Kızlarımızın yüzlerce yıl görmezden gelinen, hatta yok sayılan yeteneklerinin bilgiyle buluşunca, neler yaratabileceğini anlattım. “Yazmak gereksinimi duyan kadın veya erkek mutlaka anlatılmaya değer bir şeyler biriktirmiştir”  ve “Eli kalem tutan kadınların sayısının artması gerektiğini” söyleyerek, izlediğim bir filme dikkatini çekmek istedim.

JK Rowling’in hayatını anlatan “Kelimelerin Ötesindeki Sihir” filmi, Harry Potter filmlerinden çok daha etkiliydi, Harry Potter’ın yazarının kendi yaşamındaki dramatik öyküsü.

Çocukluğundan beri hayatındaki en büyük zevki; yazı yazmaktı. Yazarlık üzerine eğitim yapmak istedi, ama başaramadı. Yıllarca maddi sıkıntı içinde yaşadı. En büyük destekçisi annesini de kaybedince tüm cesareti kırıldı. Ne yapacağını bilmiyordu. Kız kardeşiyle konuşuyor, duruma bir çare bulmaya çalışıyordu.

Bir gün dayanamadı ve yazmakta olduğu taslakları kız kardeşine gösterdi. Kız kardeşi okuduklarına inanamıyordu.

-“Bu yazdıklarının sonu nerede?” dedi.

 

-“Basılmayacağından korktuğumdan sonunu yazamadım.” cevabını verdi.

 

Kardeşinin desteğiyle, kitaplarının sonunu getirmeye başladı JK Rowling. Kitapları ilk başlarda hiçbir yayınevi basmaya cesaret edemiyordu. Kadını tanımıyorlardı. Çocuk kitapları satmaz diye düşünüyorlardı.

 

İki yıl içinde bütün hayatı değişti JK Rowling’in. Adının baş harflerini koymasının nedeni, “kadınlığını gizlemek ve erkek yazar izlenimi yaratmaktı.”

 

Menajeri, genç erkeklerin kadın bir yazarı okumayacağını söylemiş, “erkek yazar izlenimi verecek bir isim koymasını” öğütlemişti.

 

O da isminin baş harflerinden JK Rowling markasını yaratmıştı.

 

Bugün, Harry Potter'ı yazdığı kafelerde, masasının yanına yerleştirdiği pusette uyuta uyuta büyüttüğü kızının, hayatının en değerli varlığı olduğunu sık sık ifade eden JK Rowling gibi ülkemizde de biliyorum ki kıyıda köşede yazmayı, yazılmayı bekleyen pek çok kadın var.

 

Kadınlar yazmalı…

 

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları