Hülya AKKAYA -Akort Fuarcılık

Hülya AKKAYA -Akort Fuarcılık

“Herkesin gördüğünü değil, kimsenin göremediği fırsatları görebiliyorsan GİRİŞİMCİSİN…

Global Girişimcilik Haftası (GGH), her yıl tüm dünyada eş zamanlı olarak farklı aktiviteler ile gerçekleştiriliyor.

Girişimcilik ekosistemindeki tüm paydaşları örgütleyerek gençlere ve çevrelerine girişimcilikle ilgili farkındalık ve beceriler kazandırmayı misyon edinen Global Girişimcilik Haftası her sene 150 ülkede kutlanıyor.

Bugün dünya ekonomisinde büyümenin dinamiğini oluşturan da girişimcilik, istihdam artışını yaratan da girişimcilik. Girişimciliği özendirmek için ilköğretimden başlayarak eğitimler verilmeli, üniversitelerde ilgili bölümlerde girişimcilik üzerine dersler ve tezler yaygınlaştırılmalıdır.

Ülkemizde devlet desteklerinin yanı sıra henüz yolun başında olan, bir iş fırsatına yatırım yapmak isteyen işletmelerin büyümeleri veya gelişmeleri için sermaye sağlayan “Melek Yatırımcı”lara ihtiyacı var.

Son günlerde dikkatimi çeken ve 40 melek yatırımcıyı bir araya getiren anti serum üretimi tesisi. İşte şans denen şeyin aslında hayallerini gerçekleştirmeye hazırlıklı olan birisine fırsat sunulduğunda nasıl gündeme geldiğini gösteren müthiş bir örnek.

Şanlıurfa’da zehirli akrep toplayan ve akrep zehrinin sağımını yapmak için bir depoda tesis kuran Ali ve Bilal Yılmaz kardeşlerin hayallerindeki projenin Türkiye'nin ileri gelen melek yatırımcılarından Emine Sabancı Kamışlı'nın dikkatini çekmesiyle 40 melek yatırımcının ortak sermaye yatırımı ile bioteknoloji alanında faaliyet gösterecek bir şirket kurması. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde yedi dönümlük alan üzerine kurulan şirket, eko sisteme zarar vermeden hayvan zehirlenmelerine karşı panzehir üretecek. Hayvan zehrinden anti serum üretimi konusunda dünyanın en modern tesisi hayalle başladı.

İnovatif girişimcilik öne çıkmalı,  geleneksel üretim veya satışa yönelik girişimcilik projeleri ve çabaları artık ikinci planda kalacak. Ortaya çıkan yeni bir fikir, yarın milyonlarca dolarlık üretime ve ihracata dönüşüyor. 

Türkiye’nin 81 ilinde oluşturulan TOBB Kadın ve Genç Girişimciler Kurulları on yıldır girişimcilik üzerine illerinde yaptıkları değerli çalışmalar ile global girişimciliğe ciddi katkılar sağlamışlar ve sağlamaya devam etmektedirler.

Ben de TOBB Güneydoğu ve Gaziantep Bölge Başkanı olarak bütün gençlerimize ve kadınlarımıza sesleniyorum. Fikir üretin,  düşündüğünüzü anlatın. Bizi 2023’e taşıyacak olan sizin fikirleriniz ve icatlarınız olacak.

Sevgiyle, sağlıcakla kalın..

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları