Siraç EKİN

Siraç EKİN

FUARLARDA, ÜNİVERSİTE VE İSTİHDAM KURUMLARININ İŞBİRLİĞİNDEN DOĞAN BAŞARI GRAFİĞİ

İpekyolu Kariyer Fuarı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN himayelerinde Gaziantep Üniversitesi ev sahipliği ve koordinasyonu ile komşu illerdeki 10 paydaş üniversitenin de fuara katılım sağlaması çalışmaları ile Gaziantep Üniversitesi Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde gerçekleşti.

 

Dünyanın saygın üniversiteleri arasında yer alan Gaziantep Üniversitesi, diğer etkin faaliyetlerinde olduğu gibi, 19-20 Aralık 2018 tarihinde İŞKUR işbirliğiyle gerçekleştirdiği “Gaziantep 6. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı” organizasyonunda sağlanan tecrübe ile bu manada yapılacak fuar organizasyonlarının tamamına ilişkin gerçekleşenleri dikkate alarak farkındalık yaratacak fuar olmasını hedeflemiştir. Fuar çalışmaları için kurulan fuar organizasyon kurulu Kamu Kurum ve Kuruluşları, STK ve Kurumsal işletmelerin fuaye alanına stant açılması için sektörel bazda ziyaretler gerçekleştirilmiş ve fuarın ilimiz ve komşu illerin üniversite öğrencileri ile diğer katılımcılara istihdam ve mesleki bilgi verilmesi hususlarını dikkate alarak 160’ın üzerinde stant açılması planlaması yapılmıştır. Fuarın program etkinliklerinde katılımcılara fayda unsuru sağlayacak ve alanlarında kariyer yapmış akademisyen, bürokrat ve işletme koçlarının yaptıkları bilgilendirme sunumları ile fuar katılımcılarını adeta büyülemiş ve geleceklerine yön veren çalışmalar olarak tarihe geçmiştir.İstihdamdan ekonomiye, savunmadan, akademik dünyaya, geleceğin mesleklerinden, unutulmaya yüz tutmuş mesleklere, gastronomiden sağlık sektörüne varan konu başlıkları ile sunum ve stant faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

Fuarın zengin ve görkemli fuaye alanı hazırlığı yanı sıra fuar açılışında konuşmacıların konuya ilişkin hassasiyetleri, katılımcı yoğunluğu ve ilginin fazlalığına değinilmiş olup Cumhurbaşkanlığı Kariyer Ofisi Başkanı sayın Salim ATAY tarafından da konuşmasında yer alan husus olmuştur.

Fuarın ana konseptinde İstihdam ve Mesleklere yönelik bilgilendirme çalışmaları yer aldığından özellikle İstihdam Kurumu olan ‘’İŞKUR’’ fuardaki stant hizmetlerinde 3000 öğrenciye rehberlik yaparak işe yönlendirme, cv hazırlama, açık iş taleplerine yönelik bilgi sunumları yapılmıştır. Standı ziyaret eden öğrencilerin stantta görevli güler yüzlü personeller tarafında gereken aktif hizmet sunumu yapılmıştır.

İş Kulüpleri çalışmalarında daha önce belirlenen üniversite öğrencilerine iş arama teknikleri, yüz yüze görüşmede zaman, kriteler ve cv hazırlama eğitimlerine yönelik çalışmaların sonrasında katılımcılara ‘’sertifika’’ verildi.

 

İŞKUR standını ve İş Kulübü çalışmalarını yerinde ziyaret eden Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Salim Atay, Gaziantep Valisi Davut Gül, GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gül, GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir, Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Siraç Ekin ile Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili ve diğer İl Müdürleri ile İstihdam Uzmanları katılım sağladı. Cumhurbaşkanlığı Kariyer Ofisi Başkanı Sn. Salim Atayın yapılan İş Kulübü ve stant hizmetleri nedeniyle İŞKUR’a ve organizasyona teşekkürlerini iletti.

Konu ile ilgili olarak; Gaziantep ‘’ İŞKUR’’ İl Müdürünün İstihdam Olanakları ve Meslek Edindirme Olanakları konu başlığı ile Turkuaz toplantı salonunda yapılan sunumda öğrencilerin gözdesi olmuştur.

 

Yazarın Diğer Yazıları