Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

Evlerin Üvey Kızı...

Soğuk havalar geride kaldı, güneş ise bizi bekliyor. Balkonlara yapılan şık tasarım dekorları ile yaz akşamlarınızı muhteşem bir balkon dekorasyonu ile sürdürebilirsiniz. Balkonda ya da teras da kahvenizi yudumlayıp güneşin tadını çıkararak kahvaltı sofraları hazırlayıp gece sohbetleri yapmanın tam da vakti. Konforunuz ve zevkiniz için benzersiz bir atmosfer yaratabilmek yeni tasarımlar yardımıyla artık mümkün. Balkonlar, adeta evlerimizin dış dünyaya açılan bir kapısı aslında bahçeyi eve, evi de dışarı çıkartıyor, yani balkonlar hem küçük bir bahçe, hem de evin bir odası haline geliyor. Bir masa, sandalye, uzanmak için bir kanepe, rahat yastıklar, minderler, bitkiler, mumlar… Pek çok şey şık, sevimli ama en önemlisi keyifli bir balkon yaratmak için yeterli. Sıcak yaz aylarında mis gibi kokan çiçeklerle dolu cıvıl cıvıl bir balkon, soğuk kış aylarında ise tasarımı ve atmosferi ile içinizi ısıtacak, güzel vakit geçirebileceğiniz kapalı veya açık bir dizayn evinize ilave bir mekan kazandırıp balkonlarınızı üvey evlatlıktan çıkartıp yaşam alanınızın belki de en sevilen ve en huzur dolu yeri olmak için ufak dokunuşlarınızı bekliyor. Evinizin her köşesinde olduğu gibi, küçük maliyetlerle büyük değişimler yapabilmek balkonlar içinde mümkün. Balkonunuzu dekore ederken ilk odak noktanız duvarlar olmalı. Balkon duvarlarınızı boş ve sıkıcı bırakmayın. Her yeri saniyede güzelleştirebilecek, sıkkınlığı, dinginliği, demodeliği silip süpürecek yegane şey tabi ki renk. Birbirini tamamlayan renkler kullanın örneğin. Mavi ile turuncuyu ya da yeşil ile kırmızıyı kullanmaktan korkmayın. Cıvıl cıvıl yaz renklerinin kullanıldığı bir dekorasyon hem sizi eğlendirecek hem de evinize gelen misafirlerinizi oldukça şaşırtacaktır.

Daha yumuşak tonların insanı iseniz duvarları pastel tonlarla renklendirmeyi tercih edebilirsiniz. Açık toprak tonlarla boyalı veya tuğla dokulu bir duvar, daha koyu ve keskin renkli mobilyalarınızla uygun bir kontrast yaratır ve keyifli, huzurlu bir atmosfer için tercih edilen mekan halini alır. Balkon duvarlarınızı ayna, çerçeve gibi çeşitli aksesuarlar asmak için kullanırken çiçekleriniz için saksı alanı olarak da kullanabilirsiniz. Asılı bitkiler, küçük bir masa ve birkaç sandalye önünde güzel bir kombinasyon oluştururlar. Alan ne kadar küçük olursa olsun, çiçekler balkonlar için vazgeçilmez unsurlardır. Çiçek seçerken en çok dikkat etmeniz gereken kural ise balkonun ne kadar güneş aldığı. Unutmayın daha çok yeşil, balkonunuzu daha 'bahçe' havasına sokacaktır.

Dekor için renkli saksılar, kaktüsler ve favori çiçeklerinizi kullanın. Nergis, lale, sümbül gibi soğanlı bahar müjdecilerini atlamayın. Antika objeler veya uzun süredir kullanmadığınız ama severek sakladığınız bazı eski eşyalarınız da balkonunuzda hayat bulabilir. Fakat eski eşyalarınız konusunda ince çizgiyi kaçırmamakta fayda var yoksa balkonlarınızın birer depo alanına dönüşmesi kaçınılmaz olur.

Balkonunuza sıcaklık katmak, evinizin içindeki havayı dışarı taşımak için hasır kilimler, renkli minderler ve yastıklar, armut koltuklar iyi bir seçim olacaktır. Duvarları ve yerleri tamamen ahşap ve taş ile kaplayarak da rustik bir etki yaratabilmek mümkündür. Özellikle ahşap görünümlü kare parçalardan oluşan yer döşeme ürünleri oldukça güzel duruyor. Genellikle parçaların yanlarında bulunan klipsler sayesinde kolayca birbirlerine takarak balkonunuzun yerini kaplayabilirsiniz. Ayrıca bazı kullanışlı modeller; yaz aylarında kullandığınız yer döşeme ürünlerini kışın havaların kötü olduğu zamanlarda çıkarıp toplamanıza imkan veriyor. Koyu renk ahşap döşeme üzerine açık; açık renk ahşap döşeme üzerine koyu bir halı ya da kilim tercihi doğru olacaktır. Küçük bir bank koyarak balkonunuzda oturma alanları yaratabilir minik minderler ve dekoratif yastıklar da renklendirebilirsiniz Balkonda bir önemli unsurda doğru aydınlatmadır. Duvarlarda asılı fenerler, yerde gömülü ışık kaynakları veya ayaklı köşe aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Sadece aydınlatma amaçlı değil yaratılmak istenen ambiyansın birer çekici parçası olarak küçük bir rafın üzerine dekoratif mumlar koyabilirsiniz. Loş, dinlendirici bir ortam için alevi hava akımından koruyacak kavanozlara koyacağınız bir kaç kokulu mum hem şık hem romantik bir ortam yaratacaktır. Özenli ve detaylara dikkat edilerek yapılmış bir balkon dekorasyonu size bir bahçede olduğunuz hissini verecektir. Artık balkonunuzun ambiyansının ve bitkilerden gelen temiz taze havanın tadını çıkarabilirsiniz.


Etiketler
Yazarın Diğer Yazıları