Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

Evinizin havası değişsin..

Rengarenk yaz aylarının geride kaldığı ve sonbaharın bütün ağırbaşlılığıyla kendini hissettirdiği şu günlerde evinizin de mevsime uyum sağlamasını istemeniz kadar doğal bir şey yok. Mevsimler değiştikçe bizde değişiriz. Ruhumuz, duygumuz değiştiği gibi yaşam alanlarımız da mevsim değişikliklerine göre değişmeli şekillenmelidir. Gelin sonbahar mevsimine yakışır dekorasyon tüyoları nelerdir, göz atalım.

Evinizde büyük bir değişiklik yapmak masraflı olabilir. Üstelik, onu daha yeni dekore etmiş olabilirsiniz. Bütün bunlar, sonbahar atmosferini evinize yansıtmanıza engel değil. İşin sırrı küçük, dekoratif hamlelerde.Tek duvarınızda yapacağınız, boya veya duvar kağıdı değişikliği yine fazlasıyla etkili bir sonuç yaratabileceği gibi,Yapma çiçekler veya kuru yapraklardan kendi kendinize hazırlayabileceğiniz bir süs, şayet evinizde bir şömineniz yoksa, ortama yumuşak bir ışık ve romantik sıcak bir hava katmaları için kullanacağınız farklı renk ve şekillerdeki birkaç mum,şamdan ya da koltuk üzerine çok kalın olmayan kumaşlardan tercih ederek dağınık olarak yerleştireceğiniz  şallar ile bu etkiyi yakalamanız mümkün. 

Sonbahar, doğanın renk değiştirmesine şahit olmaktır. Bu durumu gözeterek tercih edeceğiniz renk kombinasyonları, dekorasyonda istenilen etkiyi ortaya koyacaktır. Sonbahar renkleri krem rengi, kahverengi ve gri gibi mevsimin özelliklerini yansıtan, bir yandan da oldukça sade ve uyumlu kombinasyonlara imkan sağlayan renklerdir. Bakır rengi yine sonbaharda öne çıkan renklerden biridir. Açık sarı, altın rengi, parlak turuncu ve kırmızıyla birlikte çekinmeden kullanabilirsiniz.

Mevsimin renklerini kullanmanın en önemli kuralı ise dengeyi iyi tutturmanız. Aksi halde turuncu, sarı ya da kırmızı ilk anda eğlenceli bir atmosfer yaratsa da zaman içerisinde yorucu olabilir ve enerjinizi emebilir.Toprak tonlarının hakim olduğu evlerde özellikle turuncu, sarı, açık bej objeler kullanmanız veya çerçevelerde var olan resimlerinizi sonbahar temalı resimlerle değiştirmeniz harika sonuçlar doğuracaktır.

Yaşam alanınızı farklılaştırabilmek için farklı doku ve formlarda kumaşları da değişime dahil edin. Kumaşlarla oluşturacağınız farklı dekoratif katmanlarla sonbaharın renklerini evinize işleyin. Evinizde kadife ve yün dokuları kullanarak iyi bir sonbahar dekorasyon fikri oluşturabileceğinizi unutmayın. Sonbahar vurgusunu destekleyecek bir unsur da ahşaptır. Mobilyalarda, dresuarlarda, yemek masasında ahşabın sıcaklığından yararlanın.

Sonbahar hüznün değil değişimin mevsimidir. Hüzünden uzak, değişimin enerjisini ruhunuzda hissettiğiniz bir mevsim diliyorum...

Yazarın Diğer Yazıları