Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

Cesaret gerektiren zerafet...

Dekorasyonda her rengin bir kimliği, karakteri, duruşu ve prensipleri vardır. Seçim yaparken bunları bilmek gerekir. Hangi renk bir diğer rengi sever? Hangi renkler nasıl objelerde birleşmeli? Mekan tasarımında unutulmaması gereken en önemli nokta kullanılan renkler, seçilen aksesuar ve mobilyaların bir bütünün parçası olduğudur. İnsanlar giyim kuşam konusundaki tercihlerini yaparken cesur davranmaktan çekinmiyorlar.

Ancak konu ev, ofis dekorasyonuna gelince, radikal tercihler ya da köklü değişiklikler yapmaya karar vermek hemen mümkün olmuyor. Bu sayıda sizler için kullanılmasından korkulan koyu tonları ele alacağım. Düşünülenin aksine koyu tonlar, doğru kullanıldığında mekanı olduğundan daha geniş gösterebilir ve yarattığı etkili kontrastlarla eviniz için mükemmel bir tercih olabilir. Koyu renkleri kullanmaya karar verdiğimiz zaman ilk yapılması gereken mekanın iyi analiz edilmesidir. Koyu renk duvarlara ve eşyalara uygun bir evin öncelikle doğal yöntemlerle iyi aydınlanıyor olması gerekir. Yüksek tavan ya da fazlasıyla gün ışığı bu cesur renklerin tadını çıkartmak için ön koşul olacaktır elbette ama diğer öğeler yeterli kontrastı yaratacak şekilde akıllıca seçilirse küçük alanlar da rengin tabiatından gelen zarafeti yaşatabilir.

Mekan analizimizi doğru yaptıktan sonra renk seçimlerime ister ahşap kaplama olarak ister sadece duvar rengi ya da mobilyalar olarak karar verip başlayabiliriz.

Beyaz ve açık tonlar ne kadar yalın sade ferah bir hava yaratıyorsa koyu renklerde bir o kadar ağır sofistike ve kaliteli bir duruş sergiliyor. Özellikle geniş metrekarelerde koyu renkler duvarları giydirip mekanın algısını değiştiriyor. Duvarda hissedilen ağırlık diğer hareketli mobilyalarda açık renk seçimlerine yönlendirip ferahlık hissini yaşamanıza olanak veriyor. Koyu renk denildiği zaman akla ilk gelen asaletin rengi olarak adlandırdığımız siyah renktir. Siyah Genellikle güç ve otoriteyi temsil eder. Çok zarif ve prestijli bir renktir. Benim önerdiğim korkmadan tercih edebileceğiniz zamanla sıkılma hissi yaşamayacağınız diğer renkler ise zümrüt yeşili, lacivert ve antrasit tonlarındaki renkler.

Eğer yaşadığınız mekanı birden koyulaştırmaya cesaretiniz yoksa tek duvarı boyayarak da değişime başlayabilirsiniz. İnanın bambaşka bir ortamla karşılaşacaksınız, yeter ki doğru tonu bulun! Tek duvarda kullanılan koyu renk hem size boğucu etkiyi hissettirmez hem mekanın havasını değiştirerek farklı atmosferi yaşamanıza olanak sağlar. Koyu renk dekorasyon uygulamasında duvarların, zemin, mobilya, aksesuar, kapı ve pencere gibi detaylarla uyumlu olmasına çok özen göstermelisiniz. Koyu renkleri yaşam alanlarınızın hepsine dahil etmeniz mümkün. Salon duvarında renk ya da kaplama olarak, mutfaklarınızda açık renk duvar ve tezgah arası düşünüp koyu renk mutfak kapaklarıyla da tam zıttı şeklinde yatak odalarında tek duvarda ağır etkiyi sağlayıp yatak başında, çalışma motivasyonuna sağladığı olumlu etkiden dolayı çalışma odalarında hatta çoğu zaman tavsiye ettiğim dar mekanlar olmasına rağmen banyo ve lavabolarınızda rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Her mekanda koyu renklerden biriyle kontrastı olan bir rengi seçerek çizgili ya da geometrik desenli parçalara da(halı, perde ya da yastıklar gibi) kullanacağınız mekanlarda yer verebilirsiniz.

İç karartıcı bir etki vermek veya asil bir duruş sergilemek... Çok ince bir çizgidedir bu iş cesaret gerektirir. Yaşam alanlarınızda hangi alanda kullanırsanız kullanın koyu renkler doğru kullanıldığı takdirde; mekanda müthiş, harika etkiler katacaktır. Bu renkler doğru kombinlenip ölçülü kullanıldığında, mekanlarınız için zarafetin işareti olacaklardır. Fakat doğru uyum sağlanmadığı takdirde boğucu ve hoş olmayan bir dekorasyonla karşılaşmanız kaçınılmazdır.  Önemli olanın kattığınız diğer sıcak renklerle olan dengesi. Bahsettiğim ufak detaylara dikkat ettiğiniz müddetçe koyu renk ve dokuları kullanmaktan korkmayın.

MİMAR SELİN UĞUR CANATAR

Yazarın Diğer Yazıları