Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

BAHAR’IN GELiŞi

 

Pandemi ile mücadele ettiğimiz uzun ve zorlu bir kışın ardından sabırsızlıkla beklediğimiz bahar yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Bu renkli mevsimi yaşadığımız pandemi sürecinden dolayı bir süre evlerimiz de karşılayacağız. Bu karşılamanın en iyi yollarından biri uygun dekorasyon fikirleri ile evlerimizi şenlendirmek. Siz de küçük değişiklikler ve ufak tefek düzenlemeler ile dekorasyonda bahar havası yaratarak mevsimin gelişini evinizde karşılamayı keyifli hale getirebilirsiniz.

 

 

Öncelikle bahar renklerini evlerimize dahil etmek önemli bir adımdır. Bu renkler; ekru, beyaz, bej gibi natürel renklerin yanında yeşil, turuncu, mavi, pembe, lila gibi renklerdir. Eğer duvarlarımız koyu renk ise tamamen olmasa da belli bir duvarı bu renklerden biri ile boyayarak enerjimizi tazeleyebiliriz. Koltuklarımıza ekleyeceğimiz renkli bahar etkisini hissedeceğiniz yastıklar, yine aynı enerjiyi eve davet etmek için uygundur.

Kışın kullandığımız halılarımızı kaldırarak renkli, hafif gramajlı kilim yolluklar yine evlerde bahar etkisi için çok önemli bir ayrıntıdır. Renkli saksılara yerleştirilmiş bol yeşil yapraklı büyük bitkiler, renkli, lokal olarak ekleyeceğiniz abajurlar bahar etkisini yine başarılı bir şekilde evinizde hissettiren adımlar olacaktır. Bahar tazeliği için az eşya önemlidir. Evizinde olan fazlalıklardan kurtulun. Kullanmadığınız eşyalarınızı depoya kaldırmak, dresuar, konsol üstünde konumlanan fazla aksesuarları azaltmak bu tazelik için önemlidir.

Bahar çiçeklerinden ilham alan dekorasyon fikirlerinin yanı sıra çeşitli canlı bitki ve çiçeklerin ev dekorasyonuna dahil edilmesi ile de bahar atmosferi zenginleştirilebilir. Bahar mevsimi süresince taze çiçek ve bitki çeşitleri son derece bol, fiyatları ise oldukça uygun olduğundan evdeki boş vazolara çeşitli aranjmanlar yapmak mümkün olacaktır. Bu sayede iç mekan havası temizlenmiş olurken, devamlı olarak evde hoş bir koku olması sağlanabilir. Masa üzerine, yan sehpa, orta sehpa üzerine cam veya beyaz renkli bir vazo içinde taze bahar çiçekler konumlandırmak, cam aksesuarlar konumlandırmak etkili olacaktır.

Kişisel zevkini yansıtan ve dekorasyon stilinle uyumlu olan çeşitli sanatsal parçaların dekorasyona dahil edilmesi ile iç mekanda tazelik ve çeşitlilik elde edilebilir. Bahar çiçeklerinden oluşan çeşitli tablolar, küçük biblolar ve heykeller gibi dekoratif parçalar meydana getirdikleri estetik etki ile dekorasyonunun zenginleşmesini sağlayacaklardır.

 

Evlerimizin bahar aylarında aydınlık düzeyi de oldukça önemlidir. Ev dekorasyonunda açık renklerin tercih edilmesi sayesinde, baharın gelişi ile artan ve güçlenen güneş ışıklarının eve dolması sağlanabilir. Gün ışığını iç mekana mümkün olduğunca bol miktarda alabilmen için perdelerini açık renkli ve ince modeller arasından tercih etmeni öneririz. Kışlık perdelerinizi kaldırarak bahar ve yaz aylarına uygun çicekli fonlar, beyaz, ekru, uçuşan ince tüller kullanabilirsiniz. Hatta bu tüllerden yan fon yapmak da fazlasıyla etkili olacaktır. Böylelikle ev dekorasyonunda kış mevsiminin karanlık ve kasvetli etkisinden kurtulup, ilkbahar aydınlığını karşılayabilirsin.

Yaptığınız ufak dokunuşlarla baharın enerjisinin size ve yaşam alanlarınıza yansıması ve zor zamanları evlerinizde bol enerji ile atlatıp harika bir yaz mevsimine girmeniz dileğiyle..

 

Yazarın Diğer Yazıları