Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

2018'in YILDIZI 'MOR'

Pantone Renk Enstitüsü, her yıl moda, teknoloji,dekorasyon ve medya trendlerini araştırıyor ve buna göre zamanın ruhunu en iyi anlatan etkileri tespit ediyor. 2017’nin rengi geçmiş sayılarda da yer verdiğimiz doğayla bağ kuran ve yeni başlangıçları temsil eden Greenery olmuştu. Bu yılın rengini ise “PANTONE 18-3838 Ultra Violet” olarak adlandırdıkları mor renk olarak açıkladı.Ultra violet morun bir tonu fakat bu mor tonu uzayın derinliklerini ve bilinmezlerini yansıtmanın dışında, son yıllarda tüm dünyada artan meditasyon ve farkındalık pratiklerine de gönderme yapıyor.

Pantone bu yılki açıklamasında da soyut ifadelerle zamanın ruhunu ve yılın rengini seçme nedenlerini aktarmış.Geçtiğimiz yıl doğadan ilham alan Pantone, bu yıl ultraviyole ile geleceği işaret ediyor. Pantone’a göre Ultra Violet; yaratıcılık, özgünlük, mucitlik ve görsel düşünme fikrini anlatıyor. Derin düşünceye işaret eden bu karmaşık renk; kozmosun gizemlerini, görünen gerçekliğin hilelerini ve şu an bulunduğumuz noktanın ötesindeki keşifleri sembolize ediyor.

Trendleri takip eden ve modaya uyan bir dekorasyon yapmaksa hedefimiz bu sene  mor renk olmazsa olmazlarımızdan olacaktır. Ağır ve zengin görüntüsü nedeniyle önceleri modern mobilyalarda çok fazla tercih edilmeyen mor renk, artık farklı tonlardaki kombinasyonları ile modern dekorasyonunda vazgeçilmez renklerinin arasına girmiştir.Mor soğuk renkler arasında en etkili olanlardan biridir. Yaşam alanlarımızın her yerinde rahatlıkla kullanabileceğimiz bir renktir. Fakat çok yoğun olarak kullanmaktan kaçınmak gerekir. Dengeli bir şekilde mekana uygulandığında , renk geçişlerine dikkat edildiğinde çok keyifli ve şık alanlar yaratmak mümkündür.

Mor renk kullanırken aydınlatma şekline de dikkat etmek gerekir. Modern etkiler için aydınlık miktarını yüksek tutarken klasik etkilerde, daha lokal ve kademeli aydınlatmalar kullanmak önemlidir. Morun tonlarından olan liladan başlayarak ve mürdüme kadar uzanan tonları evinizde sıcak bir ortam oluşturmak istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Sadece kombinleyeceğiniz renk geçişlerine ve yoğunluğuna dikkat etmeniz yeterlidir.Eğer çarpıcı bir görüntü istiyorsanız tamamlayıcı olarak canlı ve parlak mor tonlarını kullanarak istediğiniz etkiyi yakalayabilirsiniz.

Temel renginiz mor olacak ise tek bir tonda sabit kalmak yerine, morun farklı tonlarını kombine ederek daha ferah ortamlar elde edebilirsiniz.Ayrıca vurgulamak istediğiniz alanlarda beyaz renk ile moru birleştirirseniz, çok daha etkileyici ortamlara sahip olursunuz.Beyaz renk ile öne çıkan mor gri, siyah gibi koyu tonlarda her zaman mükemmel bir kontrast yakalayar ve renk uyumuyla mekanın sizi büyülemesini sağlar.

Unutulmaması gereken nokta ise mor rengi hangi mekanlarda ne ölçüde kullanacağımız. Özellikle bebek odalarında ve yatak odalarında çok yoğun kullanıldığı zaman uyku kalitesini bozarken aynı zamanda depresif etkilerle mutsuz olabilirsiniz.Bu yüzden mümkün mertebe giriş/ holler,ortak alanlar,salon,oturma odaları gibi alanlarda mor rengini kullanmanız daha uygun olacaktır.

Favori rengin asaletinin ve ritminin doğru kombinlerle tüm yılınıza yansıması dileğiyle.

Yazarın Diğer Yazıları