Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

EVLERİN SİHİRLİ DOKUNUŞU: AYNA

Aynalar, duvarlarınız için müthiş bir aksesuar alternatifi olmalarının yanı sıra, kullanışlı olmasıyla da benzersiz bir dekorasyon ürünüdür. Gelin yaşam alanlarımızda aynaların etkisi, sihri nasıl oluşturulur bundan bahsedelim.

Günümüzde iç mimari ve dekorasyon uygulamalarında en etkili, en önemli donatılar aynalardır. Bu yüzden sıkça kullandığımız aynaların önemini, nasıl kullanılması gerektiğini, nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve nelerden kaçınmak gerektiğini benim gözümden sizlerle paylaşmak istiyorum.

Aynaların, evinizin dekorasyonunda görsel olarak şıklık katmasının yanında iki önemli işlevi vardır. Bunlardan birincisi, ortama derinlik katarak, odanızın olduğundan daha büyük ve ferah algılanmasını sağlamak; ikincisi ise, özellikle az ışık alan yerlerde, ışığı yansıtarak daha aydınlık daha ferah bir oda yaratmak. Ayna kullanımı fazlasıyla dikkat edilmesi gereken bir konudur. İsteklerimize ve beklentilerimize cevap verebilmesi için kullandığımız alanın metrajı, genel konseptin ve tarzın oluşumu, mekânlarımızın tavan yüksekliği gibi birçok detaya önem vermek gerekir. Özellikle yansıtacağı görüntü büyük önem taşımaktadır.

 

Aynanızı öyle bir noktaya yerleştirmelisiniz ki, dekorasyonunuzda neyi vurgulamak istiyorsanız onu yansıtsın. Bunu yapabilmek için işte size bazı ipuçları;

• Aydınlatmak istediğiniz odada aynayı tam pencerenin karşısında olan duvara yerleştirin.

• Evinizin salonunda veya oturma odasındaki odak noktasını düşünün. Örneğin, eğer şömineniz varsa genelde burası aksesuarlar ile salonun odak noktası hâline getirilir. Bu noktanın daha güzel algılanması için tam şöminenin üzerine bir ayna yerleştirebilirsiniz.

• Aynaları direkt duvarlara uygulamak zorunda değilsiniz. Salonunuza ışıltı katmak için sehpanızı da ayna ile kaplatabilirsiniz.

• Evlerdeki en sıkıcı yerler, dar, uzun ve karanlık olan koridorlardır. Sırf koridordan kurtulmak için evinizin duvarları ile oynamak pek mümkün olmadığından aynalara başvurabilirsiniz. Özellikle tek bir parçadan oluşan ayna yerine, çok parçalı aynaları tercih edebilirsiniz. Böylece koridorunuz o sıkıcı havasından kurtulacaktır.

• Evin girişinde ayna kullanmak günlük hayatta pratik olarak kolaylık sağlar. Evinizin girişini aydınlatması yanında, evden çıkarken son bir kez kendinize göz atabilirsiniz.

Dekorasyonda ayna kullanımı dekoratif, modern ve estetik bir görüntü oluşturacaktır. Bu nedenle evinize farklı bir hava katmak istediğinizde ayna kullanarak oldukça şık bir görüntü yaratabilirsiniz. Bahsettiğim ipuçları ile yaşam alanlarınızda aynaları doğru şekilde konumlandırır ve aynanın ortama kattığı enerjiden faydalanabilirsiniz

Hayat bir yansımadır. Tıpkı aynalar gibi. Güzel yansımaların hayatınıza dâhil olması dileğiyle…

MİMAR SELİN UĞUR CANATAR

Yazarın Diğer Yazıları