Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

Huzurun Mevsimi...

Evlerimizde zaman geçirdiğimiz bu zamanlarda mevsimler geçti, sonbahar yaprakları dökülmeye başladı ve evinizin kapılarını bu güzel mevsime açma zamanı geldi… Mevsimler değiştikçe bizde değişiriz. Ruhumuz, duygumuz değiştiği gibi yaşam alanlarımız da mevsim değişikliklerine göre değişmeli şekillenmelidir. Her mevsimin başka bir güzelliği var ve bu güzellikleri küçük dekorasyon değişiklikleriyle evinize taşımak da güzel fikir!

Peki, bu güzel mevsimden ilham alarak siz de evlerinize sonbahar havası getirmek ister misiniz? Tabii ki sonbahar geldi diye evinizin dekorasyonunda büyük değişiklikler yapmanız gerekmiyor. Bahsettiğimiz şey sadece küçük dokunuşlar.  Her mevsimin kendine münhasır bir ruhu olduğu kadar karakteristiğine yansıyan özel renkleri de vardır; Turuncu, koyu gri ,kahverengi, sarı ve kırmızı gibi mevsime özgü renkler mevsime özgü renklerdir ve dekorasyonunuzda bu renklere daha fazla yer verebilirsiniz

Neşeli evler yaratmaktan ziyade daha sıcak ve sakin mekanlar yaratmak önemli bir ayrıntıdır. kurumuş dallar, mumlar, kozalaklar, kurumuş yapraklar kullanarak evlerinize sonbaharı getirebilirsiniz.

Sonbahar, doğanın renk değiştirmesine şahit olmaktır. Bu durumu gözeterek tercih edeceğiniz renk kombinasyonları, dekorasyonda istenilen etkiyi ortaya koyacaktır. Örneğin yeşil ve mavi yastıklarınızı hardal sarısı, mürdüm, tarçın veya kahverengi renk yastıklarla yer değiştirebilirsiniz. Cam vozado sergilediğiniz renkli çiçek arajmanına kuru dallar veya gri güller ekleyebilirsiniz. Tek duvarınızda yapacağınız, boya veya duvar kağıdı değişikliği yine fazlasıyla etkili bir sonuç yaratabileceği gibi, mum,şamdan ve koltuk üzerine atacağınız şallar ile bu etkiyi daha da etkin hale getirebilirsiniz.

Şimdiye kadar yapmadıysanız, kış aylarında özellikle de pazar günleri gazetenizle ve kahvenizle kurulabileceğiniz keyifli bir köşe yaratmak için kolları sıvayın. Şık bir okuma lambası, ayaklarınızı uzatacağınız rahat bir koltuk ve sıcacık renkleriyle içinizi ısıtacak bir battaniye bunun için yeterli olacaktır.

Sıcak renkler, güzel bir şömine keyfi, ekose battaniyeler derken sonbaharın en bilindik objelerinden biri de mumlardır kesinlikle. Yumuşak mum ışıkları evlerde hem romantik, hem de sıcak bir ortam sunar her zaman evin sakinlerine. Elbette bu işi şık fenerlerle de yükseltebilirsiniz.

Sonbahar dekorasyonu, minik eklemeler ve düzenlemelerle gerçekleştirilebilir; ama daha cesur olmak istiyorsanız kendinizi sınırlamayın! Mesela yaz günlerinde tercih ettiğiniz ince kumaşlı perdeler yerine kalın kumaşlı, hatta belki de sonbahar desenli perdeleri tercih edebilirsiniz. Son olarak zemin dekorasyonunun da güz dekorasyonunda oldukça önemli olduğunu belirtelim. Örneğin halı ya da kilim kullanmadığınız bir alanınız varsa bu noktaları hasır veya püsküllü ürünleri tercih ederek renklendirebileceğinizi belirtelim

Sonbahar hüznün değil değişimin mevsimidir. Hüzünden uzak, harika değişimlerin ruhunuza üflendiği harika bir mevsim diliyorum.

Sevgilerimle

Yazarın Diğer Yazıları