Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

HAYATA RENK KATMA ZAMANI..

Yaşam alanınızın kendi tarzını ve özelliklerini yansıtan en tamamlayıcı unsurlardan biri benim de profesyonel olarak ilgilendiğim alan olan tablolardır. Ancak yaşam alanınızı güzelleştirmek için tablo seçerken de gözetmek gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Seçilen tablo mekana renk katar ve bir anda mekanın algısını tamamen değiştirir. Dekorasyon da ve iç mimaride tablonun önemli bir yeri vardır. Bu önem, seçilen resmin anlatmak istediği temadan, çerçeve tercihine, renk geçişlerinden, boyutlarına kadar birçok detayı içinde barındırır.  Mekanınızı tamamlayacak doğru sanat eserini seçmek, dekorasyonda en zorlayıcı şeylerden biri olabilir. Benim de bu sektöre yönelmemin başlıca nedeni budur. Sınırsız çeşitlilikteki seçenekler arasında doğru parçayı bulmak zaman alabilir.

Tablolar, mekanın genel dekorasyonunu tamamladıktan sonra son vuruşu yapan parçalar olarak görülür. Bazıları hayran kaldıkları bir tabloya göre evini döşemeyi tercih ederken bazıları ise son olarak evine uygun bir tablo arayışına girer. Özellikle ikinci durumda tarzınızı yansıtabilecek ve ev için tamamlayıcı bir unsur olabilecek doğru tabloyu seçmeniz gerekir. Ev dekorasyonu, tablo seçimi ile çok daha güzel bir hale gelir ve bunu yaparken bazı detaylara kesinlikle çok dikkat etmelisiniz

Öncelikle tabloyu asacağınız mekanın tarzını ve stilini iyi belirlemeniz ve buna uygun resim tercihleri yapmanız gerekir. Eğer eklektik yani karma bir stiliniz yoksa her tarzın kendi içinde kullanılması gereken tablo temaları ve tarzları vardır. Klasik bir yaşam alanında kullanacağınız tablo ile modern veya country tarz bir mekanda kullanacağınız tablolar farklıdır. Mekanın metrekaresi tablo ölçüsünü veya sayısını belirlerken önemli bir ayrıntıdır. Çok büyük metrajlı bir mekanda kullanılan tablonun ebatı, genişliği, sayısı, teması küçük bir mekanda kullanılırsa istenilen etkiyi yaratmaz.

Dekorasyon sırasında odanın enerjisini değiştiren en önemli yöntemlerden bir tanesi kontrasttır. Bu yüzden kullanacağınız tablo ile bu kontrastı en ideal şekilde oluşturabilirsiniz. Dolayısıyla gerçekten de çarpıcı bir mekan yaratmak için, yağlı boya bir tablo seçecekseniz çok modern soyut bir tema seçeceğiniz gibi son derece klasik etkilere sahip temalı tablolarda temin edebilirsiniz.

Tablolar seçtik ve astık. Fakat bir diğer ayrıntı ise tabloları doğru aydınlatmak. Tablonun değerini, karakterini mekanda hissetmek ve mekanda etkisini fazlalaştırmak için aydınlatamasını unutmamak gerekir. Lokal, vurgu aydınlatma dediğimiz türler, tablolar için en uygun aydınlatma türleridir.

Tablo seçimi pek çok ev sahibine zor geldiği için, insanlar genellikle ilk gördükleri tabloyu satın almaya meyillidir. Çünkü tablo seçimi yaparken mümkün olduğunca fazla alternatif görmek ve tablo çeşitleri incelemek bir hayli zordur. Bana ait olan ve birçok alternatif arasından özenle seçilmiş parçaların bulunduğu SELİTA DECOR tablo seçiminizde size yardımcı olacaktır

Duvarlarınız boş kalmasın mekanlarınız tarzınızı yansıtsın…

MİMAR SELİN CANATAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları