Şafak Salıcı

Şafak Salıcı

Editör'den..

Tam bir buçuk yıldır dünyayı sarsan ve insanlığın sağlıkla imtihanda bazen ne kadar çaresiz kaldığını gördüğümüz bir pandemi süreci yaşıyoruz. COVİD-19 kelimesi hepimizin mecburen belki de ileri de unutamayacağı bir kelime olarak yerleşti hafızamıza. Nasıldı değil mi? Çocukken izlediğimiz Superman, Batman vs. gibi kahramanların dünyayı bir saatlik filmlerde kurtardığına inanmak. Tüm dünya olarak gördük ki sağlık eşsiz ve hayatımızdaki en kıymetli hazinemiz. Hiçbir teknoloji geçen süreçte çare olamadı ta ki aşı çalışmaları ile özellikle son 3 aydır vaka sayılarının ve normalleşmelerin başlaması ile hayat normale dönmeye başladı.

 

Evet normalleştik ve zor günler geçirdik. Acı kayıplarımız herkesi derinden yaraladı. Peki ya şimdi her şey bitti mi? Hayır. Maske kullanımına bile son veren ülkeler bu virüsün yeni varyantları ile mücadele ediyor. Uzmanların dediği gibi, toplumun büyük bir çoğunluğu aşılanana kadar halen tehlike bitmiş değil. Evlere kapandık. Belki esnaf belki de birebir insanlar ile yüz yüze olduğumuz mesleklerde çalışıyorduk. İlk zamanlardan beri ciddi ekonomik sıkıntılar çekildi. Açılmayan işyerleri, yeni normal diye anılan bu süreçte artık tamamıyla kaybolan meslekler gibi.

 

Diğer bir yandan; artan ihtiyaçlar dünya genelinde tedarik zincirini perçinleyen bir etki oluşturarak ihraç edilen ürünlerin yoğunluğunu daha da artırdı ve buna e-ticaretin bu süreçte revaçta olmasının katkısı büyük oldu. İhracatın tavan yaptığı dönemlere gelerek üretim ve tedarik zincirinin önemli bir sürecinden geçtik. Gaziantep’te önemli üretim ve sanayi merkezlerinden birisi olması dolayısıyla şu an Türkiye ihracatının 5.liğini göğüslüyor. Üreten şehir olarak farklı pazarlarda ürünlerin pazar payı oluşması ile geçtiğimiz yıla oranla yüzde 40 gibi bir artış yaşandı.

 

İhracat ekonomik döngünün olmazsa olmazı. Türkiye’de ihracatın tepesindeki isim olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ile siz okurlarımız için Gaziantep ve ihracat paylaşımlarını içeren önemli bir röportaj gerçekleştirdik. Kapak konuğu olarak ağırladığımız TİM Başkanı İsmail Gülle ve değerli bir çok röportajlarımızla her sayısında gerek mizanpajı gerek içeriği ile severek okuyacağınız bir sayıyı daha sizler için hazırladık. Sağlıklı günlerin hep beraber sürmesi dileğimle. Esen kalın.

Yazarın Diğer Yazıları