Şafak Salıcı

Şafak Salıcı

Editör...

Pandemi süreciyle değişen yaşam, “Yeni Normal” diye de tanımlanan süreç halen devam ediyor. Peki salgının sağlık ve ekonomi dışında da etkilediği hayatın yeni normali diye tanım-lanan bu iki kelime neyi ifade ediyor?

Bireysel olarak bakış açıma göre aslında birçok alanda zaten normaller değişiyordu ve dünyanın çoğu yerinde değişimin sık ve hızlı tanımına şahit oluyorduk. İnsanların hayata yetişememe telaşı, teknolojinin doğurduğu yenilikler ve bu yeniliklere hızlı adapte olamamaktan kaynaklı doğru kullanılamaması farkında olmadan yeni bir normal oluşturuyordu hayatımızda. Her alanda yaşanan değişimin sık ve hızlı olması ve dinlenecek vaktimizin bile neredeyse kalmamış olması da yeni bir normale gidişin başlangıcıydı. Şimdi ise pandemi süresince evde kaldık ve eve kapanmak alıştığımız ev ve iş düzeninin başka bir şeye dönüşmesi hepimizde aynı etkiyi ortaya çıkarmadı. Daha önce yapılmayan alışkanlıkların hayata girmesi pandemi ile değişen dünya düzeni ister istemez zaten içinde olduğumuz bir sürecin sağlık gibi en önemli bir konu ile ortaya çıkması yavaş yavaş olan alışma sürecimizi ani bir yeni normale çevirdi.

Şimdi hayatlarımızda ki ani değişimin uyum sağlama sürecinde emek, sabır ve mecburiyet üçgeni ile alışmak artık zorunlu olmaya başladı. En azından uzunca bir süre daha sağlığı tehdit eden bu pandemi sürecinin her etkisinin meydana getirdiği bu yeni normalde her açıdan dikkatli ve tabi ki bilinçli davranarak yaşama sıkıca tutunmamız gerekiyor. Bu böyle kalmayacak ve hayat yeniden eski normaline dönecek ama önemli olan bu süreçleri verimli, dikkatli ve sabırla geçirmek.

Dünyada tüm ülkeler azimle kararlı pandemi mücadelesini sürdüyor. Ülkemiz de, önemli rol oynayan bir sağlık tablosu ortaya koyarak mücadelesine devam ediyor. Şehrimizde de bu etkilerin zararlarının en aza indirgenmesi için bir çok çalışma yapılmakta. Dergimizin yeni sayısında kapak konuğumuz olan Gaziantep Valimiz Sayın Davut Gül ile pandemi,turizm,sanayi ve eğitim gibi önemli ana başlıkların oluşturduğu kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik. Yoğun gündeminde bizlere vakit ayırarak merak edilenleri içtenlikle cevaplayan Sayın Valimize tekrar teşekkür ediyor ve siz okurlarımızı dopdolu içeriği ile yeni sayımızla baş başa bırakıyorum. Daha sağlıklı yarınlar ümidi ile, esen kalın…

Yazarın Diğer Yazıları