Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

Dekorasyon'da siyahın büyüsü..

Hayatımızın her alanında olduğu gibi dekorasyonda da renk seçimlerinizin önemi bir hayli büyük. Bazen sevdiğimiz bazen ise ruh halimizi yansıtan renk seçimleri yapıyoruz hayatımızda. Ev dekorasyonu söz konusu olduğunda ise bu renk seçimlerinin önemi bir kat daha artıyor çünkü yaşam alanları için yapılan renk seçimleri farkında olmasak bile psikolojimizi etkileyebiliyor. Bu ay favori rengim olan siyah renk için önerilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Siyah; asil, şık ve keskin bir renk tonu, bu rengi hayatımızın bir çok alanında tercih edebiliriz ancak dekorasyonda siyah kullanırken özellikle dikkat etmemiz gerekiyor.

Asaleti ve ağırbaşlı duruşundaki etki çok değerlidir. Fakat doğru kullanılması da bir o kadar önemlidir. Çünkü doğru kullanılmadığı takdirde alanlarımızı karanlık, iç karartıcı etki altında tutarken, doğru kullanıldığında mükemmel alanlar yaratacaktır. Siyah rengin psikoloji üstünde hüzünlü bir etki oluşturuyor olması özellikle yoğun kullanmamak için yeterli bir nedendir.

Dekorasyonda siyah rengi tercih ederken öncelikle mekânın büyüklüğünü, aldığı ışık miktarını ve tavan yüksekliğini hesaba katmalıyız. Özellikle küçük mekanlarda siyah kullanmaktan çekiniriz ve korkarız, bu mekanlarda siyah renk kullanırken mekânın enerjisini düşürmeden yapmamız gerekiyor. Peki bu nasıl olacak? Küçük mobilyalar, aksesuarlar ve tekstil ürünlerinde siyah tonlarını rahatlıkla öne çıkarabilir ve dekorasyona dahil edebiliriz. Lokal olarak siyah renk kullanımı yapmalıyız, siyahı odak noktası haline getirmek yerine mekân içinde belli başlı noktalarda kullanarak ortamda oluşabilecek karamsar ve sıkıcı havayı yok edebiliriz. Örneğin mekâna tarz katan şık parçalarda siyah kullanabiliriz, bu bir sehpa yada dresuar olabilir Yada siyahı duvarımızda yer verdiğimiz dekoratif tablo ve çerçevelerde, mekanın küçük ama etkisi büyük olan dekoratif aksesuarlarda, koltuklarımızı süsleyen kırlent, hatta koltuk şallarında siyah rengi tercih ederek şık ve modern bir atmosfere sahip olabiliriz.

 

Genel mekanlarda ise dikkat etmemiz gereken siyahın mekânda ki yoğunluğu ve dağılımıdır. Eğer dekorasyonda siyah kullanarak görsel anlamda bir uyum sağlamak istiyorsak onu tamamlayan ve öne çıkaran renk tonlarını yoğun olarak kullanıp öne çıkarmamız gerekir. Buna en güzel örnek estetik stili ile oldukça dikkat çeken ve beğenilen İskandinav evlerini gösterebiliriz. İskandinav tarzı dekorasyon modellerini incelediğinizde siyah ile beyazın mükemmel uyumunu en net şekilde görebilirsiniz, bu evlerde siyah birçok tasarımda kullanıyor ancak hiçbir şekilde göz yormuyor, kalabalık yada sıkıcı bir atmosfer yaratmıyor. Bunun en önemli sebebini siyahın açık renk tonları ile olan uyumu olarak yorumlayabiliriz.

 

Ya da tam tersini düşünmemiz gerekirse, renkli olan bir yaşam alanına sahipseniz, birçok sıcak renkle oluşturulan bir konsepte sahipseniz siyahı kullanarak renklerin oluşturduğu karmaşayı sakinleştirebilirsiniz. Örneğin duvarda kullanılan siyah bir duvar kâğıdı, aksesuarların tamamen siyah renklerde olması, varsa şöminenizi siyah renkte bir uygulamaya gitmeniz, perdelerinizde siyah etkiler yine siyahın o muhteşem etkisini evlerinize taşımaya yardımcı olacaktır.

Yaşam alanlarınızda hangi alanda kullanırsanız kullanın siyah rengin doğru kullanıldığı takdirde; mekânda müthiş, harika etkiler katacaktır. Önemli olan şey ölçüsü ve kattığınız diğer sıcak rengin dengesi olduğunu özellikle söylemek isterim. Buna dikkat ettiğiniz müddetçe siyah renk ve dokuları kullanmaktan korkmayın.

Siyah rengi sadece dekorasyonda kullanın ,hayat bembeyaz olsun.

 

Yazarın Diğer Yazıları