Şafak Salıcı

Şafak Salıcı

Editör'den..

Yeni yılın ilk sayısından merhabalar,

 

2021 yılını geride bıraktığımız şu günlerde, yeni yılın heyecanı ile bizde ekip olarak yeni sayımızı sizler için hazırladık. Her zaman paylaştığım gibi ilk yayınlandığı günden bu yana FACE dergisinin her sayısı benim için yeni bir heyecan oluyor farklı konuları ve konukları bulmak bu süreçte en önemli unsur.

 

2021 yılı pandemi süreci, sektörel fiyat dalgalanmaları ve bunun beraberinde ortaya çıkan fiyat artışları ile birçok çalışanı ve işvereni ilgilendiren asgari ücret artışı ile asgari ücrette %50’lik  bir artış yaşandı. Gündeminde her gün bir yeniliğin hayatımıza girdiği 2021 yılını geride bırakırken, 2022 yılı kar ile geldi, şehir olarak alışık olmadığımız için belirli zorlukları beraberinde getirdi. 1960’lı yıllardan bu zamana kadar Gaziantep’te hiç olmadığı kadar kar yağışı oldu. Kar’ın ilk yağdığı gün en zor gün oldu. Çünkü hazırlıklar yetmedi ve birçok kişi ulaşımda, evlerine, işlerine giderken ciddi zorluklar yaşadı ama her zaman olduğu gibi birkaç gün içinde bizler kar ile yaşamaya alıştık, kurumlarda kar ile mücadeleye daha fazla adapte oldu.

 

Kar yağışının Gaziantep’te mesai kavramını etkilemesinin hemen ardından sanayi şehri olan kentimiz İran kaynaklı doğalgaz kesintisi ile bir kez daha etkilendi ve Türkiye’nin diğer sanayi şehirlerinde olduğu gibi Gaziantep’te de doğalgaz kesintisi belirli zorluklara yol açtı.

 

Hazırladığımız yeni sayımızda KAGİDER Başkanı Sayın Emine Erdem Kapak Konuğu oldu. Kadın girişimcilerimizin avantajları, dezavantajları ve çok farklı açıdan kadın girişimcilerimiz ile ilgili çok özel bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Hepimizin defalarca gittiği, kullandığı Gaziantep havaalanının kuruluş hikayesi ilginizi çeker diye düşünüyorum. Ben Gaziantep’te yaşayan biri olarak bu röportajdan önce bu hikayeyi bilmiyordum. Sizler için araştırdık ve kendisinin de geçmişi başarılarla dolu olan Turgay Noyan’dan Gaziantep havaalanı kurucu müdürü olan babası Veysi Noyan’ı dinledik. Burada şaşırdığımı belirtmeden geçmeyeceğim bir nokta oldu. Manevi ve etik değerlerine her zaman sahip çıkan Gaziantep’te Veysi Noyan ismini daha önce havaalanında neden görmedim diye düşündüm.

 

Birbirinden farklı röportajlar, köşe yazıları ve ilgi çekici konuları ile sizi yeni sayımızla başbaşa bırakıyor, yeni yılın olumlu değişimleri beraberinde getirmesi ve pandemi sürecini bizden alıp götürmesi dileklerimle. Sağlıcakla kalın…

Yazarın Diğer Yazıları