Selin UĞUR CANATAR

Selin UĞUR CANATAR

2021’iN YILDIZLARI..

En kasvetli ve zorlayıcı yıllardan birini geride bıraktık. Bir çoğumuz önümüzdeki yıl için hayaller kurmaya başladı bile. Pantone Renk Enstitüsü, 20 yılı aşkın süredir, modadan dekorasyona, endüstriyel tasarımdan paketlemeye kadar pek çok farklı sektördeki üretim ve tüketim davranışlarını belirleyen “yılın rengi” ni seçiyor. Ben de her sene olduğu gibi yılın ilk yazısında yılın rengine yer vermek istedim.

2020 de günler boyu evde oturduğumuz karantina günleri zorlayıcı tarafının yanı sıra bizi yakın çevremizle daha samimi ve sıcak ilişkiler kurmamız için güzel fırsatlar sundu. Pantone Renk Enstitüsü belki bu şekilde olacağını tahmin etmese de 2020 yılının rengini alacakaranlıktaki gökyüzünü anımsatan Classic Blue seçmişti. Rengin en büyük özelliği sakinliğe, güvene, ve bağ kurmaya karşı olan özlem ve isteği yansıtmasıydı. 2020 yılı boyunca bu duyguları fazlasıyla yaşadığımız söylenebilir. Tokalaşmadan ve sarılmadan geçen buluşmalar, sadece yakın çevreyle kurulan ilişkilerle 2020 adeta Pantone Renk Enstitüsü’nün belirlediği rengin tanımlandığı gibi geçti.

Enstitüsü 2021 yılının rengiyle ise karanlık zamanlarda umut oluyor. Bu yıl hem dayanıklılığı hem de umudu temsil etmesi açısından iki renk seçildi. 17-5104 kodlu Ultimate Gray ve 13-0647 renk koduyla Illuminating seçilen iki renk oldu.

2021 senesini; zihni sakinleştirici bir etki yaratan, stabil ve kararlı bir altyapı sağlayan ve dingin taş sahilleri anımsatan bir gri tonu olan Ultimate Gray yani Nihai Gri ve sıcak güneş ışıklarını anımsatan, mutluluk ve umut vadeden neşeli bir sarı tonu olan Illuminating yani Aydınlatıcı temsil edecek.

Geçtiğimiz sene şahit olduğumuz ikiliği yansıtan Ultimate Gray ve Illuminating’i 2021’de modadan dekorasyona kadar hayatımızın pek çok alanında göreceğiz.

Yılın renkleri ev dekorasyonuna da çok yakışıyor. Mekanlarda renklerin psikolojik olarak yarattığı etkiyi dikkate alarak düzenlemek son derece önemli bir konudur. Proporsiyon olarak renk geçişlerine dikkat ederek kullanılırsa son derece faydalı etkileri yaşamımıza dahil etmiş oluruz

Renkleri ikili kombin yaparak evlerinizin farklı duvarlarında kullanabilirsiniz. Mobilya seçimlerinizde ağırlıklı renkleri gri tonlarına verirken tek bir berjer ile sarı kombini yakalayabilirsiniz. Yaşam alanlarınız da duvar rengi ya da mobilya değişikliği gibi radikal değişimler yapmak istemezseniz kırlent, kilim ve aksesuarlarınız da kullanarak renkleri hayatınıza katabilirsiniz.

Gri ve sarıyı ayrı ayrı kullanabileceğiniz gibi birlikte de dekorasyonda kullanabilirsiniz. Rahat bir hava veren yeni Pantone renkleriyle dekorasyonunda maksimalist bir tarz yakalamanız mümkün.

Pantone Renk Enstitüsü başkan yardımcısı Laurie Pressman, bu renk kombinasyonunun tasarımlarda ihtiyaç duyulan umut ve pozitifliğe hitap ettiğini söyledi.

 

Umarım ki renklerin simgelediği umudu ve mutluluğu 2021 yılında sizlerin ruhuna da yansıtır.. Bu zor karanlık günlerimizin yerini gülümsemelerimiz alır.. Mutlu, huzurlu, sağlıklı seneler.

Yazarın Diğer Yazıları