"Stella her geçen gün kendini yenileyen  bir marka" ( Face Röportaj )

"Stella her geçen gün kendini yenileyen bir marka" ( Face Röportaj )

40 yıllık birikimi ve dünya mobilya trendlerini yansıtan özgün koleksiyonları, mobilya sektörünün yenilikçi çizgileri ile buluşturan Stella’nın Gaziantep mağaza ortaklarından Can Canatar ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Canatar, Stella’nın her geçen gün kendisini yenileyen bir marka olduğunu vurgularken, mobilya sektöründe de yeni yatırımlar yapmak istediklerinin de altını çizdi. Röportajımız sizlerle.

Kendinizden bahseder misiniz?

Uzun bir süredir Gaziantep şehrinde inşaat, dekorasyon, mobilya ve tabiki mesleğim olan mimarlık alanlarında faaliyetlerde bulunmaktayım. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun olduktan sonra bir süre İstanbul’da mesleğimi yaptım. İnşaat sektörünün farklı alanlarında tecrübe kazandıktan sonra 2010 yılında Gaziantep’e dönüş yaptım. Evli ve bir çocuk babasıyım.

- Ortaklarınız ile birlikte Fuga Mobilyadan sonra şimdide Stella Mobilya‘yı bünyenize kattınız, mobilya sektörüne yatırımlarınız devam edecek mi?

Stella markası uzun süredir Gaziantep’te faaliyet gösteriyordu. Bizden önce de başarıyla temsil edilmiş bir markaydı. Kısa bir süredir bizim bünyemizde olmasına rağmen şunu fark ediyoruz ki her geçen gün kendisini yenileyen bir marka. Biz de genç bir ekip olarak bu durumdan gayet memnunuz.

Mobilya sektöründe yeni yatırımlar yapmak istiyoruz. Aslında inşaat, mimarlık ve dekorasyon konusuna yaklaşan her sektöre ilgimiz var. Ortaklarım Levent Kuyucu ve Murat Özkaya ile birlikte bu işi zevkle ve keyif alarak yapıyoruz. Yeni yatırım planlarımız var ve hatta çok yakın bir sürede harekete geçmek için gereken hazırlıklarımızı yaptık. Henüz resmiyete dökmeden açıklamak istemiyoruz fakat yeni projelerimiz çok yakında hayata geçecek diyebilirim.

 - Fuga ve Stella bildiğimiz kadarıyla hem yurtiçi hem de yurtdışında bayileri olan büyük firmalar. Bu tarz global ölçekte firmalar ile çalışmak nasıl bir süreç gerektiriyor?

Açıkçası bu iki firma da çok köklü ve profesyonel iş yapan firmalar. Bu tarzda firmalar ile çalışabilmek için altyapınızı hazırlayıp hareket etmeniz gerekiyor. İlk bakışta bayilik alıp satış yapmak kolay görünüyor olabilir fakat mobilya sektöründe iş biraz daha karışık.

Bu sektöre Fuga ile giriş yaptık. İlk başta Fuga’yı ikna etmemiz biraz zor oldu diyebilirim. Yurtiçinde artık bayilik vermek istemiyorlardı. Hatta Gaziantep mağazasından sonra ilk açılan Fuga mağazası Miami oldu. Defalarca görüşmeler ve toplantılar yaptıktan sonra kendimizi anlatabildik. Şu an firmanın tüm yönetimi ile aile gibi olduk aslına bakarsanız. Stella sürecinde ise daha önce Fuga ile çalışıyor olmamız bize güzel referans oldu. Stella Mobilya ile işe başladığımızda altyapımız daha da güçlü bir durumdaydı bu yüzden acemilik dönemi yaşamadık bile diyebilirim.

 

Bu tarz firmalar ile çalışmaya başlamak zorlu bir süreç istiyor fakat sonrasında kendinizi büyük bir işleyişin içerisinde görünce tecrübe edineceğiniz o kadar çok konu oluyor ki bu da hem sizi iş hayatında daha da profesyonel hale getiriyor, hem de global ölçekte büyük markaların bağlantıları ile farklı bir ticaret dünyasını keşfediyorsunuz. Gaziantep’te uluslararası arenada ticaret yapan birçok firma ve üretici var aslında ama global marka sayısı malesef çok az. Bu tarz firmalar ile çalışmak bazı soru işaretlerinin de cevabını görmemizi sağlıyor diyebilirim.

 

- Ortaklarınızdan bahseder misiniz?

Levent Kuyucu ve Murat Özkaya ile ortaklığımızda hepimizin uzman olduğu konular var ve bu yüzden iş bölümü yapmamız çok kolay oluyor. Levent Bey perakende sektöründe çok büyük tecrübeleri olan birisi. Birçok uluslararası markanın bayiliğini yaptığı için bu süreçlerin nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda onun tecrübelerinden faydalandık ve faydalanmaya devam ediyoruz. Murat Bey endüstri mühendisi ve daha önce üretim ve yöneticilik tecrübeleri olan birisi. Mağazalarımızın tüm tedarik, sevkiyat, satış sonrası hizmet, finansal planlama gibi dikkat isteyen konularını profesyonel bir şekilde yönetiyor. Endüstri mühendisi olması elbette ki bu konulardaki becerisinin bir sebebidir fakat eminim ki hangi dalda çalışmak istese yine aynı başarıyı gösterecekti. Çünkü iş disiplini konusunda üzerine tanımam diyebilirim.

Benim bu ortaklıktaki görevim ise mağazalarımızın mimari tasarım süreçleri ve her yıl gerçekleştirdiğimiz renovasyon süreçlerini yönetmekteyim. Ürünlerin renk ve malzemelerini seçip mağazalardaki yerleşimini yapıyorum. Mesleğim gereği bu konudaki tecrübemi de şirketimiz için kullanıyorum.

Görev paylaşımı konusunda gerçekten şanslı bir ortaklığımız var, hepimiz konularımızda uzman insanlar olduğumuz için en az hata ile işlerimizi yönetebiliyoruz.

Ticari konuları bir tarafa bırakacak olursak Murat Bey ve Levent Bey ile çocukluğumuzdan bu yana süregelen bir dostluğumuz var, aslında iş akışımızdaki sürekliliğin yegane sebebi de budur bence. Toplantı yaptığımız günler bizim için büyük bir keyif oluyor. Ortak olduğumuz günden beri de daha sık görüşebilmemizin de keyfini çıkarıyoruz aslına bakarsanız.

Stella mobilya parlak cilalı ürün konusunda türkiyedeki en iyi tesislerden birine sahip. Normalde bu tarz lüks ürün gruplarını seri üretim bandında yapmak çok zordur. Fakat Stella bunu başarabilmiş bir marka olarak sektörde öne çıkan isimlerden birisi oluyor. Lüks ürün gamına sahip olmasına rağmen her bütçeye uygun çözümler sunması da müşterileri çok memnun ediyor.

- Şöyle bir soru sorsak ayıp etmiş olmayız değil mi? Fuga mı Stella mı? :)

Size şöyle bir cevap verirsem bence yeterli olur, evimde Fuga’dan da Stella’dan da ürünleri kullanıyorum :) Aslına bakarsanız her iki markanın da öne çıktığı konular var. Fuga mobilyadaki tv üniteleri ve giyinme odaları emin olun ki hiç bir firmada bulamayacağınız kadar çok seçenek sunuyor. Bu konuda neredeyse rakipsiz diyebilirim. Modern ve modüler ev mobilyası denildiğinde Fuga’nın imkanları gerçekten çok geniş. Bu yüzden de neredeyse her ölçüye göre çözümler sunabiliyoruz. Stella markası ise evlerinde benzersiz ve farklı ürünler arayanlar için daha farklı kaplama ve kumaş seçenekleri sunuyor.

- Stella mobilyanın ürün grupları hakkında bilgi alabilirmiyiz?

Seri üretim yapan bir firmada bu kadar çok kaplama ve cila seçeneği sunulması da Stella’yı luxury modern ev mobilyası denildiğinde ön plana çıkarıyor.

 

- Pandemi sürecinde bir çok sektörde ürün gecikmeleri olduğunu biliyoruz , bu dönem sizi ve ürün tedariğinizi etkiledimi?

Bu süreçte hiçbir müşterimizi mağdur etmemek adına gerekli tedbirleri aldık ve müşterilerimize teslim tarihleri konusunda bu duruma göre sözler verdik. Stella mobilyanın kullandığı yan malzemelerin büyük bir kısmı ithal, fakat bu süreçte genel merkezimiz yeterli stok ve tedbirleri ile müşterilerimizi memnun etmemizi sağladı.

- Bir mimar olarak, Gaziantep’te geçmişten bugüne mobilya sektörü hakkında düşünceleriniz?

Açıkçası sektöre mimar olarak bakarsam isteklerim asla bitmiyor :) Fakat son kullanıcının gözünden baktığımda istediğim şey tabiki de kaliteli ve farklı tarz ve tasarımlara sahip ürünler görmek oluyor. Gaziantep’te çok köklü mobilya firmaları var.

 Son yıllarda da büyük markalar bayilikleri ile Gaziantep’te çeşitliliği artırdılar. Mobilya üretimi anlamında ise malesef çok yol katetmesi gereken bir şehiriz. Şu an Türkiye’de mobilya sektörü İstanbul, Ankara, İzmir ve İnegöl piyasasından oluşuyor. Tabi ki Gaziantepte de üretim yapan firmalar var, fakat markalaşmaya önem verdikçe belli standartları yakalar, şehir dışı ve yurtdışı satışları artırabiliriz diye düşünüyorum.

- Gaziantep’te inşaat sektörü hakkında bilgi almadan olmaz

İnşaat ve mimarlık sektörü hakkında konuşmaya başlarsak günlerce sıkılmadan sohbet etmek isterim tabi ki. Genel olarak şu an ki durumumuzdan konuşmak gerekirse, global bir pandemi durumu söz konusu olduğu için her gün, her ay farklı değişkenler oluyor. İnşaat ve mimarlık sektörü deyince halkın düşüncesi tabi ki konut inşaatları. İnsanların dilinde ise Gaziantep konut fiyatlarının pahalı olduğu konuşuluyor.

Ben herşeye rağmen şu dönemde yatırım için veya kullanmak için konut alanların için kar edeceklerini düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda bu fiyatlara konut bulmak imkansız olacak. Konut inşaatı en az 2 yıllık bir süreç. Bu süreç içerisindeki malzeme fiyatlarındaki artış konut fiyatlarına anında yansımıyor.

- Toplamda kaç adet firmanın bayiliğini yapıyorsunuz? Farklı firmaların ürünlerini pazarlamak kendi içinizde de bir rekabete sebep olmuyor mu?

Bizim toplamda bayisi olduğumuz marka sayısı 4 e çıktı bugün itibariyle; Fuga Mobilya, Dr Light, Q Home ve son olarak Stella Mobilya. Bu markalar aslında birbirini tamamlayan markalar diyebilirim. Dr Light zaten modern aydınlatma konusunda dünyada yeri tartışılmaz bir marka. Dr Light ürünlerini mobilyalarımızı süsleyen bir enstrüman olarak görüyoruz. Diğer 3 mobilya markası ise hizmet verdiğimiz müşterilerimize farklı seçenekler sunmamız konusunda bize imkan tanıyor. Ürünlerinin özellikleri ve tasarımları tamamen birbirinden farklı ve birbirini tamamlayan yapılarda firmalar. Bazen kendi içimizde de rekabete yol açıyor tabi ki ama bu bizim için yapıcı ve tatlı bir rekabet oluyor.

 

 

 

Gaziantep Face
26.10.2020
Diğer Haberler