“Estetik uygulamalar uzmanına yaptırılmalı” ( Face Röportaj )

“Estetik uygulamalar uzmanına yaptırılmalı” ( Face Röportaj )

Dergimizin bu sayısında şehrimizin alanında başarılı doktorlarından Estetik ve Plastik Cerrah Op.Dr.Koray Çelebi ile estetik anlamında merak edilenlerin cevap bulduğu önemli bir röportaj gerçekleştirdik.

Koray Çelebi Estetik Kliniği ile hastalarına hizmet veren Dr.Çelebi , “Tüm medikal işlemler de olduğu gibi özellikle estetik alanında da tüm uygulamaların konusunda uzman hekimlere  yaptırılması gerektiğinin altını çizerek yapılan uygulamalar hakkında önemli bilgiler paylaştı. Röportajımız sizlerle…

-Koray bey sizi biraz tanıyabilir miyiz?   

 1977 Gaziantep doğumluyum. 2001 yılında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. 2007-2012 yılları arasında da aynı üniversitede plastik cerrahi anabilim dalında uzmanlık eğitimi aldım. Şu an Gaziantep’te kendi kliniğimde hizmet vermekteyim.                                                                                                                                                                                                                                                             

-Estetik ve plastik cerrahi hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?                                                                                  

Plastik cerrahi veya tam adıyla plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi, vücuttaki çeşitli yapıların yeniden oluşturulması, şekillendirilmesi, ciddi doku kayıplarının giderilmesi ve her türlü estetik ve kozmetik iyileştirmeyi kapsayan cerrahi bir bilim dalıdır. Kozmetik cerrahi, plastik cerrahinin en bilinen kısmıdır.

-Kliniğiniz ne zaman faaliyete geçti kliniğiniz bünyesinde ne gibi uygulamalar yapılıyor?

Kliniğimiz 2019 Nisan ayında faaliyete geçti. Botox,dolgu,ip askı,h100 aşısı, mezoterapi, prp, cilt bakımı gibi medikal işlemler ve cerrahi olarak ta meme estetiği (küçültme, dikleştirme, protez), burun estetiği, göz kapağı estetiği, el cerrahisi, otoplasti, lipomatik, karın germe, kol germe, yüz estetiği, saç ekimi gibi işlemler yapılmaktadır.

-Estetik operasyon isteyen kişiler doktoruna ne sormalı, ondan ne beklemeli? 

Estetik operasyon hastalarımız genelde “Beni baştan yaratın” talebi ile geliyorlar. Mesela; lipomatik işleminde ameliyattan çıkınca hemen sonuç bekliyorlar, fakat, ortalama 10 ila 12 gün kadar şiş ve ödemlerimiz olur. Yani biraz zaman ve sabır gerektirir.

-Mesleğiniz gereği vücudun birçok bölgesinde estetik uygulayabiliyorsunuz? Talepler nasıl? mesela en çok liposuction mı yoksa yüz estetiği mi tercih ediliyor?

Vücudun birçok bölgesinde estetik ve cerrahi işlemler uygulayabiliyoruz.  Geri dönüşler olumlu ve zaten birçok hastamız akrabasından ya da çevresinden aldığı olumlu izlenimlerden etkilenerek randevu için başvuruyorlar.  En çok liposuction yapıyoruz. Yüz estetiği de çok yapıyoruz ama en çok liposuction yapıyoruz. Bu arada liposuction işlemini son teknolojiden yararlanan lipomatik ile yapıyoruz.

–Vücut estetiği ile ilgili yaptığınız işlemlerden bahseder misiniz?

Vücut estetiği ile ilgili yaptığımız işlemler: meme estetiği,  popo şekillendirme, lipomatik ameliyatı ıle vücut şekillendirme.

-Liposuction uygulamalarında en çok neler tercih ediliyor?

Lipomatik işleminde en çok uygulanan bölgeler göbek ve yan simitler. Erkeklerde meme küçültme (jinekomasti)

Yüz estetiğinde yeni uygulamalar var mı ?

Yüz estetiğinde uygulamalar ve teknolojiler sürekli gelişiyor. Genelde hastalarımız ameliyatsız çözümlere rağbet ediyor. Yüz için kolajen içeren gençlik aşıları, ip askı ile ameliyatsız yüz germe işlemleri halihazırdaki popüler işlemler olarak öne çıkıyor.

- Sizce şu an estetik dünyasının en büyük trendi nedir?

Vücuttan liposuction ve türevleri (lipomatik) ile alınan yağların vücut şekillendirilmesinde (BBL-Brasilian Butt Lift, Göğüs Büyütme, Yüze dolgu Olarak Yağ Enjeksiyonu...) kullanılması.

-Şehrimizde en çok hangi estetik uygulamalar tercih ediliyor?

Gaziantep, mutfağıyla öne çıkan bir şehir olmasından dolayı, hemşehrilerimizde kilo ve yağ indeksi diğer şehirlerimize oranla bir hayli yüksektir.

Bundan dolayı, vücut şekillendirme, liposuction ve karın germe ameliyatları daha fazla yapılmaktadır.

- Mesleğinizde bugüne dek karşılaştığınız en zorlu durum hangisiydi?

Gaziantep Üniversitesinde ki asistanlık yıllarımda, iki kolunu çırçır makinesine kaptırmış bir çocuk hastamız vardı. O günü hiçbir zaman unutamam.

- Estetik operasyon yaptıracak kişilere önerileriniz nelerdir?

1- Bu operasyonu neden yaptırmak istiyorsunuz?

 Öncelikle bu sorunun cevabını vermek önemlidir. Kişinin kulakları kepçe gibidir, çocukluğundan beri arkadaşlarından duyduğu sözlerden rahatsızdır, saçlarıyla bu görüntüyü kapatmaktan yorulmuştur. Vesikalık fotoğraflarında önce kulaklarının göze çarpmasından rahatsızdır. Yani probleminden dolayı ciddi rahatsızlık hissetmektedir. Bu, ameliyat olması için önemli bir gerekçedir.

Burun, göz kapağı, meme veya vücut şekillendirme ameliyatlarında ise kişinin gerçekten mevcut durumdan rahatsızlık duyması, bir plastik cerrahi hekimine başvurarak bilgilenmek istemesi yeterli nedendir. Çünkü kişinin mevcut durumundan rahatsız olması, bunun artık bir probleme dönüştüğünün göstergesidir.

2- Doktorunuzu iyi araştırın: Geçireceğiniz operasyon büyük da küçük olsun, hekiminizi iyi seçmeniz gerekiyor. Hasta-hekim ilişkisinde karşılıklı güven önemlidir. Enerjinizin uyuşması kadar cerrahın bu konuda deneyimli, hastasına gerçekçi çözümler sunabilen, büyük vaatlerde bulunmaktan çok hastasının beklentilerine kulak veren, açık konuşabilen biri olması da önem taşır. Operasyona karar verdikten sonra, aklınıza takılan her şeyi sorun. Asla “Bu soru cahilce olur, sormayayım” demeyin. Size ne yapılacağını en ince ayrıntısına kadar öğrenmek hakkınızdır. Operasyondan önce ve sonra neler yapmanız gerektiğini de öğrenin, unuturum diye korkuyorsanız bunları not edin. Eğer mümkünse karar verdiğiniz doktorun önceki hastalarına ulaşın, konuşun. Onların ameliyat öncesi ve sonrası yaşadıkları duygular, size ışık tutacaktır. Unutmayın ki onlar sizden bir basamak önde olan tecrübeli birer hastadır.

3- Zararlı alışkanlıklardan uzak durun: Estetik operasyonlarda ister cerrahi girişim, ister ameliyatsız girişim olsun, sigara ve alkol, yapılan işin başarısına gölge düşürür. Özellikle sigara, dokuların iyileşmesini zorlaştırır. Operasyondan en az bir ay önce mutlaka sigarayı bırakın. Alkol kullanmayın. Sigara öksürük krizlerine de yol açtığından, dikişleri zorlayacak, kişinin acı çekmesine neden olacaktır. Estetik yaptırmak hem ruhsal hem de fiziksel hazırlık gerektirir, unutmayın.

4- Önce küçük girişimlerle başlayın: Görüntünüzle ilgili ciddi bir rahatsızlığınız yoksa, cilt yaşınız gençse, kırışıklıklarınız, çizgilenmeleriniz varsa, küçük girişimlerle başlamanız daha iyidir. Daha önce hiç estetik yaptırmamış, bu konuda yazılanlardan, duyduğu yanlış bilgilerden korkan bir kişinin botoks, dolgu gibi işlemleri yaptırmasını öneririm.

5- Cerrahi işlem öncesi korkularınızı yenin: Estetik operasyondan korkan, ama daha genç görünmek isteyenlere önerim, bu korkularını yenmeleridir. Bunu yenmek de iyi bilgilenmekle mümkün olur. Eğer kararlıysanız, operasyon hakkında tam ve doğru bilgi almak korkularınızı yenmenize yardımcı olacaktır.

Verdiğiniz açıklayacı bilgileri için çok teşekkür ediyoruz.

-Ben teşekkür ediyorum..

 

 

Gaziantep Face
26.10.2020
Diğer Haberler