BU SAYIMIZIN KAPAK KONUĞU GAİB KOORDİNATÖR BAŞKANI SN.FİKRET KİLECİ

BU SAYIMIZIN KAPAK KONUĞU GAİB KOORDİNATÖR BAŞKANI SN.FİKRET KİLECİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesinde önemli kuruluşlardan birisi olan Güneydoğu ihracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Sn. Fikret Kileci ile siz değerli okurlarımız için keyifli ve bir o kadar kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

"Yenilikleri takip etmeliyiz"

Röportajında Gaziantep ihracatı ile ilgili önemli bilgilere yer veren Kileci, şehrin kalkınmasına katkı sunan en önemli kriterlerden üretimden ihracata uzanan süreçte yeni girişimcilere, dünyayı yakından izlemeleri ve her zaman yeniliğe açık olmaları gerektiğini paylaştı. Önemli konulara da vurgu yapan Başkan Kileci ile olan röportajımız sizlerle...

-İş hayatına atılma sürecinizden biraz bahseder misiniz? 

İlkokul birinci sınıftan itibaren her yaz tatilinde çıraklık ederek başladığım okul hayatıma; grafikerlik, rehberlik ve hatta şoförlük yaparak devam ettim. Gerçek anlamda iş hayatıma 1988 yalında Kileci Pazarlama olarak kurduğum ilk şirketimde temel gıda ve ihtiyaç malzemelerini pazarlayarak başlamış oldum. Daha sonra 1992 yılında Balkan ve Orta Doğu ülkelerine aynı konularda ihracata başladım.  Ve akabinde; ambalaj, geri dönüşüm, tekstil, konfeksiyon, organik gıda, teknoloji, bilişim ve online ticaret konularında hem iç pazarda hem de dış pazarda faaliyet gösteren şirketlerim oldu.

-Ticari hayatınızda kendinize rol aldığınız birisi oldu mu? 

Spesifik olarak bir isim söyleyemem ama işini doğru yapan, bir duruşu olan başarılı ve ilkeli her iş insanı, kim olursa olsun benim için kıymetli ve değerlidir.

-Tekstil sektörü ile ilgili olarak günümüz şartlarında nasıl bir değerlendirme yapabilirsiniz?

 

Tekstil bizim ülkemiz için en önemli sektörlerden birisidir. Çünkü dünyada söz sahibi olup yönlendirici ve belirleyici olduğumuz, en önemlisi de dışa bağımlılığımız konusunda güçlü olduğumuz ve kendimize yetebildiğimiz, istihdamımıza ciddi anlamda destek olan yegâne sektörlerimizden biridir. Bütün bu avantajlarımızı şu an içinde bulunduğumuz şartlarda, tüm bu bilgi ve birikimlerimizi, buna ek olarak da teknik tekstil konusunda dünyada kendine yetebilen iki ülkeden birisi olarak, kişisel koruyucu ekipman konusunda tüm dünyaya ürün yapabilecek ciddi bir tedarikçi olabiliriz. Ama bunu yaparken uyulması gereken çok önemli kuralar ve kaideler var. Gerekli hijyen şartlarına ve sertifikasyon kurallarına uyarsak çok önemli kazanımlar elde edebiliriz.

Özellikle bizim bölgemiz olan Gaziantep bu konuda çok avantajlı, çünkü hammaddenin yani Nonwoven kumaş üreticilerinin büyük çoğunluğu Gaziantep de ya da firmaların stratejik olarak farklı bölgelerde yaptıkları yatırımlarda yer almakta. Sonuç olarak tekstil bizim önemli sektörlerimizden birisidir. Çok özen göstermeli ve desteklemeliyiz. 

-Her yıl ihracat rakamları açıklanırken bu rakamlarda, dünyadaki halının önemli bir yüzdesini üreten Gaziantep’te makine halısının önemi çok büyük. Bunun temel nedeni nedir sizce?

 

Halı sektörünün Gaziantep de bu kadar etkili ve söz sahibi olmasının en önemli nedeni; tekstilin bir alt sektörü olan halının Gaziantep’te bulunmasıdır. Bizim geçmişten gelen tekstil ve dokuma kültürümüz; sektörün paydaşlarının fedakârca ve büyük bir yüreklilikle verdikleri mücadeleden kaynaklanmaktadır. Halıcılar dünyanın her noktasına ürün satabilme yeteneğine ve cesaretine sahip çok özel insanlardır.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..

 

Gaziantep Face
11.08.2020
Diğer Haberler