Röportajını okumak için TIKLAYIN..

Röportajını okumak için TIKLAYIN..

 Uzun ve başarıyla devam eden siyasi hayatı ,bir çok kadına rol model olan mücadeleci kişiliği ile önek teşkil eden Şahin ile ,çalışma hayatından siyasi hayatına ve Gaziantep üzerine sizler için çok kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik. “Doğru zamanda doğru yerde olursanız kazanırsınız” diyerek hareket ettiğini belirten Şahin, başarının püf noktalarından birisini de “İşin özü işini yapmak” diye özetliyor. Röportajımız sizlerle..

 

-Türkiye’nin yakından takip ettiği başarılı bir kadın olarak ,ilklerin öncüsü oldunuz. Kariyerinizin bu kadar ilerleyeceğini tahmin eder miydiniz?

-Kariyerimin bu noktalara gelmesi için ailemden öğrendiğim şekilde işini iyi yapmaya odaklandım. Fabrikada çalıştığım yıllarda en iyi mühendis olmaya çalıştım ama bunu hırs ve üstüne basa basa değil. Kalbî olarak ,iyi çalışarak ,okuyarak yapmaya çalıştım. Mesela bir mühendis olarak araştırarak başardım. Cumhurbaşkanımız da başarının formülünde bunu en iyi şekilde özetliyor. “Önce bilgi sahibi olacaksın, sonra inanacaksın ve sevgini katacaksın sonra takip edecek ve sonuçlandıracaksın” diyor. Bu benim her yaptığım işte “mış” gibi yapmadığımı ve sonuca gittiğimi gören bir karakter oluşturdu. Tabi ki beraberinde güven de oluşturdu. Ben 15 yıl mühendislik yaptım. Daha sonra milletvekili oldum. Milletvekili olmam ise bambaşka bir hikaye. Kurucu olduğumuz noktada şunu söyledik. Bu çorbada tuzumuz olsun”dedik.10 ay sonra erken seçim kararı alındı ve benden başka bayan yoktu. Çok büyük mücadeleler vererek doğru zamanda doğru yerde olduğunuz zaman ve doğru işi yaptığınız zaman başarılı oluyorsunuz.

Akabinde Sayın Cumhurbaşkanımızla Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı iken birebir çalışma fırsatım oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olacağımı 10 gün önce bana söyledi. Buraya da Büyükşehir Belediye Başkanlığına devam edeceğimde de hiç kimseye telefon açılmadı. Herkes ne olacak diye beklerken 15 gün önceden beni arayarak “Senin gayretlerini görüyoruz ve seninle yola devam edeceğiz” dedi. İşin özü işini iyi yapmak. Siyasette çok yöntem var; kıra döke yapabilirsin ,kötülükten beslenebilirsin ama işini dua ve samimiyetle yaptığın zaman bu halkın hoşuna gidiyor ve o zaman bütün engeller aşılıyor.

“İMAN VARSA İMKAN DA VARDIR”

Yüce Mevlam bir kula düşünün ki; Kozluca mahallesinden çıkmış, işçi emeklisi ve annesinin nakış parası ile okumuş bir kıza Allah bu şehirde 3 dönem milletvekilliği nasip ediyor. Daha sonra kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı nasip ediyor. Yine Allah’ın izni ile halkın rızası ile yine yeni bir dönem başlayacak. Mazeret üretmek her zaman çok kolaydır ama zor olan şey en zor şartlarda eserlerinle hoş bir seda bırakarak yola devam etmektir. Böyle olunca da Allah yardım ediyor. Bu konuda Doğru zamanda doğru yerde durmak ,çizgini bozmamak ,işinle eve eserlerinle konuşarak iyilikle siyaset yapılabileceğini ve ayakta kalınabileceğini göstermeye çalıştık. Bu coğrafyada bir kadın siyasetçi olarak bu çok daha zor ama zoru kolay kılan şey her zaman söylerim, “İman varsa imkanda vardır ve her zorlukta bir kolaylık vardır” bunu merkeze alırsanız Allah yardımcı oluyor.

-Tecrübeleriniz ile sizi kendisine rol model olarak gören gençlere ve kadınlara ne mesaj vermek istersiniz?

Aslında şahsımda toplum Anadolu kadınına olan güveni gördü. Bu çok önemli. Kız çocukları bana baktığı zaman artık kendilerinin de bir bakan ya da milletvekili olabileceğini görüyor. Onlara idol ve rol model olmak kolay değil. Yola çıktımızda örnek alabileceğimiz bir şey yoktu. Biz alın terimizle ,sabrımızla geldik. Bu noktada toplumun size olan güven ile toplumu arkanıza aldığınız zaman bu en büyük güç.

-Siyasi hayatınızda İlk milletvekilliği sürecinize başladığınızdaki heyecan şu anda da devam ediyor mu ?

Hiç değişmedi. “Bu çok önemli “dediğimde eşim diyor ki “17 yıldan beri hepsi mi çok önemli olur diyor, (gülüyor).Bu konuda kalbim hep aynı heyecanla atıyor. Zaten önemli olan o heyecanı kaybetmemek.

-Daha önce uzun yıllar özel sektörde çalıştınız. O zaman da yoğun bir temponuz var mıydı ?

Çok enteresan. İstanbul Teknik Üniversitesini kazandım.4 yılda bitiren yoktu. Sürekli mücadele etmek bir karakter. Aslında isimlerin uğuruna inanıyorum. Fatima’yı okuduğum zaman Ali Şeriati’nin bir kitabında en sonda diyor ki , “Fatma bir eştir, bir dosttur, bir kadındır, bir annedir ama Fatma mücadeledir” diyor. Benim hep hayatım mücadele ile geçti. Her kademesinde çok büyük mücadele verdim. İşe başladığımda da Kadın Mühendis olarak işe girdim ve Kadın mühendis yoktu 80’li yıllarda. İşyerinde çalıştığım yıllarda öğrendiğim en önemli şeylerden bir tanesi ,işi takip etmekti.

“TAKİP ETMEDİĞİNİZ İŞ YARIM KALIYOR”

Mesela özel sektörde öğrendiğimiz şey TTT idi.Takip,takip ve takip. Çünkü takip etmediğiniz iş yarım kalıyor. Bu Bakanlıkta da ,belediyecilikte de aynı. Mühendislik yıllarımda iyi bir okulu bitirmenin özgüveni ile işe başladım. Burada çok önemli bir nokta; çalıştığım Holding’in başındaki insanlarda da büyük bir vizyon vardı ve dünyayı okuyorlardı. Bizi nereye götüreceklerini biliyorlardı. Bizde onların açtığı alanı dolduruyorduk. Aynı şeyi siyasette de gördüm.

“KALKINMANIN GÜCÜNÜN KADINLA OLABİLECEĞİNİ GÖRDÜM”

Cumhurbaşkanımızın önderliğinde kalkınmanın gücünün kadınla olabileceğini gördüm. Kadını nesne değil özne yapan bir zihinsel dönüşümü başardık. Bu konuda Dünyayı iyi okuyabilmek çok önemli. Şu anda dünyada kabinenin yarısı kadın. Böyle bir Dünya içerisinde daha iyi rekabet etmek için Kadının gücünü kullanmak zorundasınız. Şu an anketler baktığımızda bana verilen desteğin yüzde 75’i kadınlardan geliyor. Bu çok önemli.

Röportajın devamı için..

ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN..

 

Gaziantep Face
09.03.2019
Etiketler
Diğer Haberler